informatie

Arta de a fi parinte

Postata de mariana263121209 cu 12 ani in urma.

buna ziua,am44ani si va rog sa imi spune-ti daca pot sa iau anticonceptionale,si ce imi recomandati? va multumesc.

Raspunsuri (4)

abc

acum 12 ani

Nu poti lua anticonceptionale.

Iuli

acum 12 ani

La aceasta varsta anticonceptionalele sunt excluse. Puteti sa va montati un sterilet fara eliberare de hormoni sau sa folositi prezervativul.

Carpe Diem

acum 12 ani

Plus ca anticonceptionalele TREBUIE prescrise de medicul ENDOCRINOLOG in urma unui set de analize hormonale, nici intr-un caz de ginecolog sau la recomandarea cuiva! in rest acelasi sfat ca cele de mai sus.

Andreea

acum 12 ani

Orice medicatie de durata trebuie stabita in urma unor analize si a unui consult! Mergeti la endocrinolog pentru a stabili cu acesta anticonceptionalele potrivite dvs., dar si la un consult ginecologic pentru a realiza consultul si ecografia mamara, cat si cea a uterului. Aceste ecografii va vor arata starea aparatului genital si, in cazul in care ceva nu ar fi in regula, contraceptivele nu sunt indicate. Multa sanatate!