fornaiala bebelus

Arta de a fi parinte

Postata de RAMONA47111448 cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Am o bebelusa de 2 saptamani si in timpul alaptatului pare a avea nasucul infundat. nu are alte simptome, nu plange, nu este agitata, doarme corespunzator. va adresez aceasta intrebare deoarece nu am putut contacta medicul pediatru si nu stiu daca este ceva in neregula. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

RAMONA47111448

acum 12 ani

Ii curat zilnic nasul, ochii, urechile. Problema este ca, exceptand aceasta mica "fornaiala" inainte de alaptat, nu prezinta niciun alt tip de simptom. Nasul este curat, nu are niciun tip de secretie, cojite, etc.
Daca as fi reusit sa dau de medicul pediatru probabil nu va mai ceream sfatul!

Pena

acum 12 ani

In fiecare zi trebuie sa-i cureti nasul, urechile, ochii. Cat sunt bebelusi inca se mai curata corpul. Si-apoi, ei nu-si pot sufla nasul si-atunci tot ceea ce un adult elimina, lor le ramane acolo. Pentru nas aveam, cand erau fetele mici, o pompita cu care le curatam . In fiecare dimineata le faceam toaleta. NASUL IL CURATAM CU POMPITA SAU CU UN BETISOR FACUT DIN VATA, LA FEL LE CURATAM URECHILE. In urma cu 20 de ani, nu se gaseau betisoare de care sunt acum si la care, daca le folosesti trebuie foarte mare atentie. Ai grija s-o cureti si printre degetele pt ca se poate opari Se pot opari si dupa urechi.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Bexi

acum 12 ani

si mihai al meu a avut tipul acesta de horcaiala pana pe la 2 luni si exact la fel, doar la alaptare. i-a trecut din senin. l-am curatat doar cu ser fiziologic si stranuta dupa el. sa cresteti mari!

RAMONA47111448

acum 12 ani

multumim ! e totul ok acum, mai mare a fost ingrijorarea!