durere ureche

Arta de a fi parinte

Postata de Maria C cu 14 ani in urma.

Am o prietena a carei baietel in de 1 an si 6 luni are la urechea dreapta un dop de ceara. La pediatru inca nu a ajuns. Oare dopurile de ceara pot influenta acuitatea auditiva si cum se formeaza aceste dopuri sau poate este o simpla infectie? Multumesc

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 14 ani

Da, prezenta unui dop de ceara influenteaza auzul. La un cabinet ORL se poate rezolva f. usor,depinde de copil daca o sa vrea sa stea linistit ,la varsta aceasta. Procedura nu este dureroasa. Dopul de ceara nu este dureros ci mai mult deranjant,caci iti dai seama ca -ti afecteaza auzul. Un copil asa de mic nu cred ca-si da seama, daca nu prea aude la fel, cred ca parintii pot sesiza acest lucru. Daca are dureri inseamna ca de acum poate fi vorba de o infectie.

Maria C

acum 14 ani

Multumesc pentru raspunsul dat

doinitza

acum 14 ani

La bebelusi si la copiii mici dopurile sunt normale.(au un rol important in formarea si protejarea canalelor auditive. Asta nu inseamna ca nu trebuie facuta toaleta urechilor prin folosirea betisoarele cu opritori.
Eu am un bebe mic de 4luni si il curat zilnic dupa baita dar cu betisoarele dar face.
Am discutat si cu pediatru care pentru linistea mea mi-a recomandat audispary junior pt copii.