Depresie in timpul sarcinii?

Arta de a fi parinte

Postata de nickcami cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Ne dorim un al doilea copil,insa am o teama...Acum aproape doi ani am avut o depresie care un urma unui tratament a trecut,insa cateodata la interval de cateva luni simt o usoara tristete care trece intr-o zi!Intrebarea mea este ca daca raman insarcinata depresia o sa revina in timpul sarcinii si poate sa afecteze copilul?Asta e teama mea cea mai mare,fiindca nu mi-as dori sa mai trec prin acele stari care le-am avut!Va rog sa-mi raspundeti macar cu un sfat!va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa reevaluati starea de sanatate pentru a preveni o eventuala reaparitie a simptomelor de depresie. depresia poate influenta in mod indirect evolutia sarcinii dvs (alimentatie neadecvata, medicatia daca se impune).