copil 16 luni nervos

Arta de a fi parinte

Postata de nadalina cu 12 ani in urma.

Am o fetita de 1 an 4 luni si de fiecare data cand ii spun Nu tranteste tot ce apuca. Daca ii spun sa inchida sertarul, il tranteste, daca are o cana in mana si ii spun ca nu are voie trebuie sa fiu atenta ca o tranteste sau uneori dupa ce a aruncat de avea in mana se apleaca si mai tranteste ce prinde in mana. Nu stiu daca este un motiv sa ma ingrijorez dar imi este teama sa nu devina agresiva. As dori un sfat pentru a corecta acest comportament, este adevarat ca este si perioada dintilor si poate este mai nervoasa pt ca o dor dar trebuie sa mai astept sa vad cum se manifestamai tarziu sau sunt metode de a o corecta.
multumesc

Raspunsuri (1)

Psiholog Liliana Puchea

acum 12 ani

Buna ziua
Ati pus foarte bine problema faptului ca va temeti sa nu deveniti agresiva pentru ca exista riscul sa ii transmiteti ca acest comportament este unul normal
Urmatorul articol va poate veni in ajutor in ceea ce priveste cum trebuie sa va comportati cu copilul in aceasta perioada de viata

Agresivitatea la copil
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com/2012/01/agresivitatea-la-copil.html

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com