copil 1 si jumatate!

Arta de a fi parinte

Postata de dafff67 cu 13 ani in urma.

buna seara ! am un copil de 1 an si sase luni !ce ar trebui sa fac ca s-o apropii de mine???/
de la noua luni s-a obisnuit cu bunicasa ........ dorm impreuna si ziua si noaptea ......plange dupa ea daca pleaca !]
cum fac sa se obisnuiasca cu mine?
ce jocuri si jucarii sunt specifice varstei???
nu vrea sa doarmna singura .......! a dormit pana la 9 luni!

Raspunsuri (4)

Anca

acum 13 ani

Ar fi bine sa incepi sa te apropii de ea mai mult. Plange dupa bunica ptr. ca o considera mama, copii se ataseaza de cei cu care stau, nu stiu sensul cuvantului mama, mama este cea care sta mereu cu ei. Nu iti fa griji, cu cat vei petrece mai mult timp cu copilul tau, cu atat mai repede se va apropia de tine.

Psih. Delia Aldescu

acum 13 ani

Ar fi bine ca in timp ce bunica e cu ea sa fi si tu cat mai mult timp prezenta. Bunica ar trebui sa reduca treptat timpul petrecut cu nepoata ei in favoarea mamei.
La aceasta varsta copiii se ataseaza foarte usor mai ales de oameni. Daca ii vei darui atentie, zambete, rabdare, jucandu-te cu ea, va accepta prezenta ta si nu va mai fi bunica cea mai importanta persoana ptr. ea.
Ar fi bine de stiut daca bunica are incredere in tine, fiindca in functie de asta copilul se poate sau nu simti in siguranta cu mama.

Mary

acum 13 ani

am o mica problema........fetita mea are 9 ani , este in clasa a 3-a si mi se pare ca nu se poate concentra maxim la scoala........am trecut printr-un divort......deci lipseste "partea barbateasca" care sa tina in frau activitatea atat solara cat si familiala......

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Mary cred ca este cel mai bine sa mergi la psiholog cu ea