Bună ziua,

Arta de a fi parinte

Postata de Calimera cu 12 ani in urma.

Am făcut fetei mele de 8 ani exudat faringian cu antibiogramă. a ieşit STAFILOCOC MANITO POZITIV, sensibil la Rifampicina si vacomicin. Cate zile trebuie sa ii dai Rifampicina? E rezistent la amoxicilina, ac. clavulanic, eritro, genta, oxa , penicilină şi la Tricarcilin

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Durata terapiei va fi ajustată în funcţie de severitatea bolii, a statusului imunologic al pacientului şi funcţie de răspunsul clinic la tratament.
Nu se recomandă utilizarea de rutină a rifampicinei, pentru combaterea infecţiilor stafilococice, datorită inducerii unui nivel de toxicitate crescut. Rifampicina va fi utilizată doar pentru tratarea cazurilor refractare la alte clase de antibiotice, fiind utilizată doar in combinaţie cu alte chimioterapice, pentru a preveni apariţia rezistenţei microbiene în faţa acestui chimioterapic. Este de preferat utilizarea vancomicinei, dacă conform antibiogramei descrise de d-vs stafilococul decelat este sensibil la acest antibiotic