BEBE 1 AN

Arta de a fi parinte

Postata de dianaf56 cu 14 ani in urma.

ACUM BEBE ARE UN AN ! LA UN CE MANCARE TREBUIE SA -I DAU??

Raspunsuri (3)

nicoleta

acum 14 ani

Supe de pui sau de galuste, ciorbita de zarzavat sau de pui,pilaf,mamaliga cu branza dulce sau iaurt,ficatei de pui gatiti in diferite feluri.Pulpita de pui fiarta cu pireu sau fierbeam un cartof si-l amestecam cu un triunghi de branza topita,poti sa-i mai dai orez cu lapte sau gris cu lapte, mancarica de cartofi cu carnita sau fara ,Dar meniul acesta mergea si sub 1 an sa il dai,eu cam asta ai facea demancare lui bebelu meu,cateodata mai mergea si cate un crenwusti de pui sau un snitel,cate un ou pe saptamana ,poti sa-i dai si carnita de vitel gatita in diferite moduri ,file de peste ,dar sa fie proaspat,si ficateii de pui la fel sa fie proaspeti nu congelati

Ionascu Andreea

acum 14 ani

Eu n-as recomanda branza topita nici adultilor. Branzica o poti face in casa din lapte fiert 10 minute, iar apoi adaugi cateva picaturi de lamaie sau un borcan de iaurt, e mai sanatoasa asa. Poti sa-ti introduci treptat alimentele, inclusiv peste dezosat cu grija, carne de pui si vita bine fiarta. Eu pana la doi ani i-am facut piciului mancare cu legume fierte in abur. Este bine sa eviti prajelile, sa gatesti mai mult fiert, copt. Incearca si sufleuri la cuptor (de dovlecel si cartof, amestecat cu branza, o lingurita de pesmet si ou, de exemplu). Poti face si prajituri (de branza, mere), biscuiti sau checuri in casa, dar sa nu folosesti margarina sau zahar (poti indulci cu glucoza, parerea mea este ca e prea devreme sa introduci zahar in alimentatia micutului). Pot sa-i faci compoturi de fructe....

costi

acum 10 ani

prajitura