ajutor

Arta de a fi parinte

Postata de paul6900 cu 12 ani in urma.

sunt divortat si nu pot sa-mi vad copilul. Fosta sotie a insistat sa mergem la psiholog pentru a putea beneficia de sentinta judecatoreasca de vizita minor.La aceasta vizita coportamentul copilului a fost "bizar" nu a vrut sa deseneze familia lui,dupa mult ei insistente a desenat familia din bunicul,bunica .mami si Iubimami (iubitul lui mami)
>Nu a vrut sa se deseneze pe el si a insistat ca el nu are ce sa caute in acel tablou.Psihologul tot amana sa dea rezultatul de vazut tot nu pot sa-l vad.Ce sa fac:
apelez la Protectia copilului/reclam psihologul...
Orice numai sa-i fie bine copilului

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

Va recomand sa vorbiti cu avocatul dvs si sa cereti prin instanta sa fie evaluat copilul. Instanta va desemna un psiholog acreditat, care sa fie impartial. Este important sa fie evaluati si parintii in aceste cazuri, daca nu pot cadea de acord in privinta unui program sanatos pentru copil.

La evaluare parintii nu ar trebui sa fie prezenti parintii.

Daca considerati ca sanatatea copilului dvs este pusa in pericol puteti sa apelati la protectia copilului. Totusi, va recomand sa va consultati cu un avocat specializat in aceste probleme.