Aritmie respiratorie, extrasistole?

Aritmie

Postata de Utilizator11630511345 cu 2 ani in urma.

Buna ziua, am 24 de ani, acum doua saptamani am incercat sa ma las de fumat, am rezistat 3 zile dupa care mi s-a facut rau, pulsul era constant 45-55 (in perioada cand fumez este 75-100), m am sperist crezand ca este pulsul prea mic si am reinceput da fumez, si de aici incepe distractia.
Incepusem sa am puls 130 - 140 doar la mers pe strada usor, palpitatii, dificultati la respiratie.
Am fost la un cardiolog pentru ca aveam palpitatii dese, am avut si niste extrasistole si in urma unui ekg mi a gasit o aritmie respiratorie. ( in rest mi a zis ca ekg ul este in regula) .Mi a recomandat o ecografie la inima si un holter ekg24H
Ecografia am facut o si mi a spus ca functional si structural inima este ok.
Holterul n am apucat sa ma duc sa l pun.
In alta ordine de idei vreau niste pareri .
Poate fi ceva grav? E nevoie sa fiu panicat? de cand am aflat de aritmia asta nu pot sta linistit deloc.

Raspunsuri (1)

Utilizator11636841558

acum 2 ani

Acum câteva zile am fost diagnosticat cu aritmie respiratorie, doctor mi-a spus că am lipsă de magneziu și să nu-mi fac griji (pentru că stresul îmi poate agrava inima). Mi-a recomandat să îmi cumpăr magneziu (magnosun) și de atunci durerile din piept, braț și amețeală s-au dus, totuși încă am bătăile inimii destul de ridicate(100, când eu în general am 80), probabil o să mai dureze puțin până când corpul meul se obișnuiește iar cu magneziu. Btw sunt fumător.