Lipsa de aer noaptea, ce poate fi?

Apnee

Postata de Ioana cu 2 luni in urma.

Mi se intampla in ultima vreme sa ma trezesc noaptea simtind slabiciune la nivelul mainilor si a picioarelor si sa simt ca nu pot respira automat, iar cand respir se simte foarte obositor, ma ameteste cumva, un fel de oboseala pe care nu o pot descrie, simt ca ma chinui sa respir si mai experimentez palpitatii. In timpul zilei nu am niciun deranj, insa noaptea da. Nu mai pot sa beau nici cafea, deoarece simt aceleasi efecte, stare de slabiciune, ameteala si discomfort ca o presiune pe piept si gat. Ce ar putea fi, ceva legat de inima? Am incercat sa ignor optiunea asta ac***a varsta de 18ani. Ultima data cand am baut cafea credeam ca nu o sa ma mai trezesc a2a zi, nu puteam respira decat constient si cu mare oboseala. Nu simt
durere la nivelul plamanilor, iau aer pana la capat si nu cred ca e ceva la nivelul lor

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi asociate cu diverse afectiuni, cum ar fi anxietatea, sindromul de apnee in somn sau chiar anumite afectiuni cardiace.

Anxietatea poate provoca diverse simptome fizice, inclusiv dificultate in respiratie si ameteli. Sindromul de apnee in somn este o afectiune in care respiratia se opreste si reincepe in mod repetat in timpul somnului, ducand la trezirea frecventa si la oboseala la trezire.
Afectiunile cardiace pot provoca, de asemenea, simptome asemanatoare, asa ca este important sa va adresezi unui medic pentru investigatii mai aprofundate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/principalele-afectiuni-cardiovasculare-pe-intelesul-tuturor_17589
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/bpoc-si-sindromul-de-apnee-in-somn_18010

Va dorim multa sanatate!