steatoza hepatica nutritiva

Apendicita

Postata de viobello cu 12 ani in urma.

ac***a dureri in jurul ficatului am fost diagnosticat cu 5 luni in urma cu steatoza hepatica nutritiva am urmat urmatorul tratament ; ursofalk,rowachol,moyilim,controloc,sortis,lagosa, dupa o luna jumate am inceput sa ma simt mai bine pina in jurul lunii a patra dar in luna cincea au aparut durerile la loc,sunt foarte derutat.ce este de facut?

Raspunsuri (1)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Ar fi simplu daca lucrurile s-ar putea rezolva cu cateva pastile. In cazul dvs, cel mai eficient tratament este cel ne-medicamentos. Steatoza hepatica e doar una din consecintele unui metabolism dereglat si nu neaparat cea mai grava. Riscul major e afectarea vasculara, fie sub forma accidentului vacular cerebral, fie a infarctului de miocard.

Un consult de medicina interna si cateva investigatii de rutina ar fi suficiente pentru stabilirea gradului de risc. In functie de acesta se vor recomanda interventiile terapeutice. Oricum, indiferent de gradul de risc, piatra de temelie a tratamentului e dieta sanatoasa (fara grasimi, fara dulciuri concentrate, bogata in fructe si legume) si efortul fizic regulat (cel putin 30 minute de mers pe jos zilnic). Daca e cazul, renuntarea la fumat e esentiala.