Sa fie apendicita?

Apendicita

Postata de mion cu 12 ani in urma.

Fiica mea de 14 ani se plange de o durere medie ca intensitate in fosa iliaca dreapta.Aceasta apare atunci cand merge mai mult pe jos sau dupa ora de sport. Mentionez ca nu are febra , ameteli, voma , diaree sau dureri in jurul buricului. uneori aceasta dispare si reapare la cateva zile tot la efort. Sa fie oarea apendicele inflamat ? sa necesite operatie de apendicita? Exista analize care precizeaza dc are sau nu apendicita?

Raspunsuri (4)

Dr.Mirela Urs

acum 12 ani

da, simptomele pot fi cauzate de o apendicita acuta, dar nu neaparat. poate fi si o afectiune ginecologica sau chiar o constipatie cronica. pentru inceput, adresati-va medicului de familie pentru un examen clinic. daca acesta va considera ca este o inflamatie a apendicelui, va va da ulterior o trimitere catre o sectie de chirurgie.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este necesar efectuarea unei examinari clinice , eventual o ecografie abdominala pentru depistarea cauzei durerilor, de catre medicul curant.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este necesar efectuarea unei examinari clinice , eventual o ecografie abdominala pentru depistarea cauzei durerilor, de catre medicul curant.

adina

acum 11 ani

buna ziua. in urma cu cativa ani am fost depistata cu apendicita. durerile erau de intensitate moderata. urmam pe vremea aceea un tratament cu antibiotice si simptomele au cedat in timp. mentionez ca diagnosticul mi-a fost pus prin examinare de catre un chirurg. acum, dupa multi ani ele au reaparut, tot la intensitate medie. un alt chirurg m-a vazut si in urma unei ecografii au descoperit ca la intrare in apendice exista, dupa cum precizeaza in rezultatul examenului ecografic "lichid in fosa iliaca dreapta". cu toate acestea chirurgul a spus ca nu e necesara operatia si ca poate sa treaca de la sine, fiind o urmare a inflamatiei apendicelui de acum cativa ani. cat de linistita pot sa stau...ac***a in vedere ca alta recomandare n-am primit. doar asigurarea ca nu este nevoie de operatiesimptomele persista si nu as vrea sa ajung cu eventuale complicatii in pragul unei operatii, stiind ca simptomele existau si se putea interveni..va multumesc pentru un eventual raspuns.