reglarea efortului dupa operatia de apendicita

Apendicita Operatia tractului biliar Greata varsaturi postoperatorii

Postata de Madlenne13 cu 13 ani in urma.

daca se reiau activitatile fizice la aprox 1 luna dupa operatie ce riscuri exista?

Raspunsuri (63)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Madlenne , Bună seara ,
Refacerea completă a straturilor anatomice ale peretelui abdominal supuse actului medical durează ,în principiu , 4-6 săptămîni
.Exerciţii fizice uşoare se pot face cu dozarea progresivă a efortului fizic de la această dată Se vor evita eforturile fizice exagerate ( pericol de dehisceţă a
peretelui abdominal )
Regimul alimentar echilibrat dar cu mai putine alimente greu digerabile (fasole,mazăre,linte,varză . Dr. Emil Otesteanu

Madlenne13

acum 13 ani

V-am contactat pt ca sunt un pic ingrijorata...fratele meu este cel care a trecut prin aceasta mica interventie chirugicala, si care acum dupa reluarea jobului( lucreaza intr-un restaurant ca ospatar) acuza mici intepaturi ce iradiaza pe piciorului drept.Ce ar trebui sa faca? Sa renunte pt o perioada la acest job?
Exista posibilitatea ca starea lui generala sa se agraveze daca v-a continua?
Va multumesc.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Madelinne,
Recomand control la medicul chirurg operator şi solicitaţi avizul .V-am spus mai înainte că eforturile exagerate nu sunt permise asa de precoce. Activitatea la un restaurant este exagerată în perioada de convalescenţă postoperatorie. Pot apare complicaţii ( însăşi el vă spune că simte înţepături abdominale cu iradieri spre membrul inferior drept. Activitatea de ospătar presupune efort exagerat : cărat veselă , debarasarea meselor ,stat mult în picioare , cărat sticle cu băuturi,etc
Poate apare o herniere la nivelul abdomenului ( cum v-am spus anterior),sau chiar lezări intraabdominale. Părerea mea este să întrerupă. Sănătatea este mai presus de orice.,iar complicaţiile aduc numai suferinţe. Dr. Emil Otesteanu

cami

acum 13 ani

in cat timp te refaci dupa operatie de apendicita lucrand ca ospatar va rog un sfat

cami

acum 13 ani

vreau un afat bun

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Cami, Bună seara
Vindecarea chirurgicală ,după operaţia de apendicită, dacă totul a decurs normal, este în maximum 6 săptămâni. După 2 - 3 luni poti relua activitatea , natural cu dozarea efortului ( cărat , ridicat greutăţi . treptat , treptat ) . Dealtfel orice medic operator ,sigur îţi dă sfaturi la controlul post operator .
Cu sănătate Dr, Emil otesteanu

elena mia

acum 13 ani

am fost operata de apendicita acum 3 saptamani si as vrea sa stiu daca am voie sa intretin relatii sexuale?si cam ce eforturi sunt interzise dupa operatie?astept sa-mi raspundeti. multumesc

david

acum 10 ani

ELENA eu dupa 10 zile de operatii am intretinut relatii sexuala , sper sa nu ma afecteze

ionut

acum 13 ani

am fost operat de apendicita de aproximativ 2 luni dupa cat timp am voie sa paractic culturismul
si dupa cat timp am voie sa beau suc cu acid va multumesc

Tudor Randleman

acum 13 ani

Salut...am avut si eu operatie la apenticita, si doctorul a spus ca nu a fost ceva grav( adica mam dus la timp) peste cit timp pot sa am ocup cu sportul? (bodybuilding) merci anticipat

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara,
Citiţi vă rog recomandările de mai sus.
Sănătate Dr e. otesteanu

ALEXANDRU

acum 8 ani

bunaziua domnul doctor.eu am 14 ani si am fost operat de apendicita acum 2saptamani si jumate si dupa cate saptamani am voie sa joc fotballl

ALEXANDRU

acum 8 ani

bunaziua domnul doctor.eu am 14 ani si am fost operat de apendicita acum 2saptamani si jumate si dupa cate saptamani am voie sa joc fotballl

Utilizator11700074660

acum 5 luni

Cât timp ai facut pauza de la fotbal?

Dana

acum 13 ani

Nu va suparati,am si eu o intrebare la care as prefera sa primesc un raspuns cat mai rapid.Am fost operata de apendicita pe 23 ianuarie.Dupa 3 saptamani am facut efort fizic scazut,dar fac voley si de cateva zile pot spune ca am reluat antrenamentele care necesita efort fizic.Operatia nu ma doare decat in anumite momente simt o intepatura.Insa cand ma ating simt locul tare si ciudat.Este normal? Sau efortul este de vina? Multumesc,astept raspunsul dumneavoastra!

Stefan

acum 10 luni

Și eu patesc exact la fel. Ce ați făcut?

madalina

acum 13 ani

dupa operatia de apendicita mi s-au umflat burta si talia f mult.nu au trecut nici 2 saptamani de la operatie. e ceva normal?

nicoleta

acum 12 ani

si eu am aceeasi situatie.dupa operatia mi s,a umflat burta.si chiar am mancat ceea ce mi s.a spus. scaun e normal. au trecut cam 2 sapt.

Andrei

acum 12 ani

Au trecut cam 2 luni de cand m-am operat de apendicita iar acum in urma unei raceli cu febra 40 , in zona in care a avut loc interventia chirurgicala prezint intepaturi.Tin sa mentionez ca am luat antibiotic de 500mg. Sa aibe legatura intepaturile cu raceala sau cu antibioticul?

Diana Ch

acum 12 ani

Am fost operata de apendicita de 6 saptamani, astazi am facut efort (am mers pe jos mai mult decat de obicei...si am obosit putin) trebuie sa ma ingrijorez?

Pag 1 din 4