regilm apendicita

Apendicita

Postata de djhappy cu 12 ani in urma.

Buna seara . Prioetena mea a fost operata miercuri (acum 2 zile) de maine va fi a 3 zi.. insa doctorul o tine numai pe ceai, ceai, ceai si supa ... nu se poate asa ceva... ea se vaita mereu de foame pt ca nu se poate ca o supa sa-ti tina de foame ...v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati putea lasa un regim dupa operatia de apendicita !

Raspunsuri (10)

Iuli

acum 12 ani

Este evident ca dupa o asemenea operatie pacientul NU mananca altceva decat ceea ce ii spune medicul. Alte feluri de mancare baloneaza, pot da constipatie, ceea ce ar fi tragic. Prietena primeste poate si perfuzie si chiar daca nu, nu a murit nimeni de foame cateva zile, mai ales ca chiar este hranita, chiar daca de regim. Daca nu doriti si nu doreste complicatii, urmati sfatul chirurgului.

djhappy

acum 12 ani

de acord cu ceea ce spuneti dar ce mancaruri ar trebuie sa manance in afar de ceai? pt ca am intrebat toate asistentele spun "nu stiu " iar doctorul vine tocmai luni.. nu o pot tine doar cu un amarat de ceai

Iuli

acum 12 ani

Numai lichid, fara zahar (fara compot de exemplu), fara sare sau ff putina. De exemplu supa lunga cred ca se poate. Daca medicul a zis doar ceai, doar ceai. Credeti-ma ca nu i se va intampla absolut nimic cateva zile. Better be safe than sorry.

Medic Epuran

acum 12 ani

În mod normal medicul ar fi trebuit să vă specifice şi regimul alimentar după o astfel de operaţie. Din câte cunosc în primele zile se pot da supe, compoturi, ceaiuri, iaurturi după care treptat se va introduce în alimentaţie piure de cartofi, brânză de vaci, carne slabă fiartă (de pui). Nu se vor administra alimente care pot provoca balonare precum: varză, fasole, prăjeli şi băuturi acidulate etc.

djhappy

acum 12 ani

va multumesc foarte mult in primul rand pentru raspunsul la mesajul postat.mentionez ca este a 3 zi ce as putea sa ii fac de mancare maine? ou fiert mai moale este bun? as putea sa ii dau piure de cartofi sau este inca prea devreme? mnetionez ca medicul este plecat pana luni iar asistentele dau din umeri parca nici nu ar fi asistente .

Iuli

acum 12 ani

V-a scris dl doctor ce se da in prima saptamana. Numai lichid. Oricum NU este necesar sa ii duceti mancare, are masa la spital asigurata!

djhappy

acum 12 ani

:))) ca tot veni vorba la spital cand vine cu mancarea ma intreba pe mine ce mancare sa ii dea :))) venise de ex cu niste teci si maintrebare pai teci are voie?? dar iaurt?? eu am ramas masca in acel moment ...ce faceam daca ma luam dupa asistenta?? eu zic canu faceam bine

Iuli

acum 12 ani

Inca o data, mai bine sa nu manance absolut nimic decat sa manance ceva gresit. Eu asa as face in locul ei. Sanatate.

Popsy

acum 10 ani

Am fost operat acum 5 zile si as vrea sa stiu daca pot consuma miere :D

Florin

acum 9 ani

Dai treptat cate putin piure de cartof mai slabut , poate manca pulpe de pui fierte nu prajite , cas dar sa nu fie sarat si cate un ou 2 fierte nu se va intampla absolut nimik ;)