probleme cu intestinul (am 20 de ani)

Apendicita Tenia saginata la vita

Postata de cu 13 ani in urma.

de ceva timp am probleme cu intestinul...sunt usturimi si dureri minore...suportabile!!! ideea e ca de cand sunt mica am probleme cu limbricii si imi apar si nijte viermisori in scaun dar nu stiu ce sunt...nu ma pricep...A SI IN AFARA DE USTURIMI SI DURERI PARCA SE ZBATE INTR-UN MOD CIUDAT SI UNEORI CRED CA E INIMA CARE BATE REPEDE DAR DE FApt este intestinul!!! e normal sa se zbata intestinul meu? si ies zilnic afara cu scaunul pentru ca beau 2 litri de apa pe zi si incerc sa manac si un fruct!!! cam ce regim m imi puteti recomanda(nu prea vreau medicamente)? este ceva grav?

Raspunsuri (2)

Omnia

acum 13 ani

Buna,

Iata cateva indicii:
- Viermii intestinali ating dimensiuni de 1 cm - 10 m (metri!!!)
- Cei mai intalniti viermi intestinali sunt: limbricii, tenia si oxiurii.
- Efectele negative asupra sanatatii sunt de la foarte importante - pana la fatale

Ce simptome prezinti din cele de mai jos?
- crampe si durere abdominala;
- greata si varsaturi;
- icter;
- diaree acuta si cronica;

Doar in infestarile masive viermii se vad in scaun!!!! Este absolut necesar sa te prezinti la un cabinet medical.
In unele cazuri, infestarile pot produce soc anafilactic.
Nu ai cum sa tratezi o astfel de problema cu regim alimentar! Ai nevoie de tratament medicamentos cat mai urgent.

Nu inteleg cum ai putut sta atata timp cu astfel de manifestari

acum 13 ani

simptomele mele nu sunt chiar asa de grave: simt o iritabilitate minora si suportabila in jurul intestinului, am impresia ca se zbate, ma cam doare uneori stomacul, nu foarte tare, iar viermii respectivi suni oxiuri, si da mai am crampe, balonari, dar scaunul il am aproape regulat...depinde de ceea ce mananc!!! oare sa fie asa grav cum zici? acestea sunt simptomele mele!!! multumesc de ajutor si astept raspuns