Probleme Apendicita

Apendicita

Postata de dincageorgian cu 11 ani in urma.

Buna ziua.
La inceputul lunii am avut niste dureri in partea dreapta asociate cu greata.M-am dus la spital si chirurgul dupa ce m-a examinat mi-a spus ca am avut o colica abdominala. L a ecografie a reiesit faptul ca apedicul e ok , dar ca am niste lichid in epigastru posibil de la gastrita sau ulcer. Acum am din nou niste dureri in partea dreapta. Cand ma palpez nu simt absolut nimic. De asemenea dupa ce mananc simt un miros/gust ciudat de la stomac. Sa fie acum apendicita ??

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Debutul unei crize apendiculare ( apendicita-inflamatie apendicelui) poate fi cu dureri in epigastru ( cosul pieptului), cu varsaturi, febra dupa care durerea se lasa in partea dreapta de jos a abdomenului mergand uneori pe piciorul drept.
Durerile din partea dreapta a abdomenului pot fi datorate si afectiunilor biliare ( colica biliara), renale ( colica renala), gastruduodenale ( ulcer, gastro-duodenita), sindromului de intestin iritabil, afectiunilor musculare, etc.
Este recomandat sa consultati medicul internist.

dincageorgian

acum 11 ani

Multumesc frumos ptr sfat.