Piatra la rinichi

Apendicita

Postata de Petre-Daniel cu 12 ani in urma.

in cat timp se formeaza piatra la rinchi? poate fi declansata de ceva? sau se formeaza in timp? care ar fi perioada de formare, se pot vedea cumva, se pare ca la ecografie parerile sunt impartite iar Dr. Urolog spune ca nu exista nici o solutie decat sa astept sa iasa cu dureri groaznice.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Formarea "pietrelor" la rinichi are loc,de regula, prin superaturatia urinii cu constituenti ai calulilor ( calciu, oxalat, acid uric) , prin precipitarea anumitor medicamente in tractul urinar, iar aceste fenomene au durata variabila ( fara a se putea preciza cu exactitate cat timp dureaza formarea lor). Cu anumite exceptii, calculii renali sunt consecinta alimentatiei.
In functie de constituenti, calculii renali se pot vede la rodiografie insa cea mai frecventa metoda de diagnostic este ecografia abdominala. De asemenea, in functie de dimensiuni, ei pot migra prin tractul urinar asimptomatic sau insotiti de colica- durerea acuta resimtita la trecerea prin ureter. Ei pot ,de asemenea, sa ramana la nivelul rinichiului iar prin formare/adaugire continua, pot creste ducand la apritia diverselor complicatii ( ex blocaj renal). Tot in functie de dimensiunea calculilor este recomandat si tratamentul: de la medicamente ce ajuta la dizovarea lor, la " sfarmarea" - litotritie pana la scoatera lor prin intemediul interventiei chirurgicale.

Petre-Daniel

acum 12 ani

Sincer nu mă aşteptăm la un răspuns d specialitate. Totuşi există posibilitate ca formarea unei pietre să fie grăbita intr-un timp scurt d diferiţi factori? Pansament dentar înghiţit d mai multe ori, colon iritabil caracterizat prin scaune moi, deshidratari etc. Multumesc

Petre-Daniel

acum 12 ani

Sincer nu mă aşteptăm la un răspuns d specialitate. Totuşi există posibilitate ca formarea unei pietre să fie grăbita intr-un timp scurt d diferiţi factori? Pansament dentar înghiţit d mai multe ori, colon iritabil caracterizat prin scaune moi, deshidratari etc. Multumesc