operatie de apendicita sau altceva?

Apendicita Debridare

Postata de didusca cu 13 ani in urma.

buna ziua.am facut operatia de apendicita cand aveam varsta de 6 ani.acum am 22 ani si de ceva timp a inceput sa ma doara choar in locul unde am operatia facuta.ma doare foarte rau mai ales cand fac efort.chiar si daca merg putin mai mult pe picioare ma doare.durerea persista timp de o ora de cand a inceput.nu inteleg de ce.momentan nu pot ajunge la medic pt ca nu ma aflu in tara.va rog frumos sa imi raspundeti cat puteti de repede ce credeti ca am.va multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua,
DUREREA pe care o sesizezi ( în absenţa apendicelui extirpat la 6 ani ) poate fi provocată ,fie din cauza unui calcul ureteral ( piatră sau nisip la rinichi, cum se mai spune ), fie din cauza unei infecţii urinare ,fie din cauza unei suferinţe a intestinului gros etc.
Este necesar un examen de urină şi totuşi , un consult medical la un cabinet particular (,dacă nu ai asigurare medicală ).. Dr. Emil Otesteanu

didusca

acum 13 ani

va multumesc mult pentru raspuns si o sa merg la un control cat de curand

Anca

acum 13 ani

Intre lunile februarie si aprilie am suferit 3 operatii pe abdomen: bloc apendicular(debridare, lavaj, drenaj). apendicectomie la 6 sapt plus lavaj(se formase un abces) iar apoi la mai putin de o luna chist ovarian hematic rupt. Dupa operatie am avut numeroase probleme. Durere in fosa iliaca stanga, scaun moale si inchis la culoare. Peretii sigmei erau usor ingrosati deci am facut tratament cu salofalk, Inflamatia a scazut dar durerile au continuat. Am facut numeroase ecografii abdominale si transvaginale, teste de sange, de scaun, inclusiv hemocult, colonoscopie si endoscopie cu ajutorul videocapuslei, nici un diagnostic. Am dureri in abdomenul inferior, crampe, scaun foarte moale urmat de 2-3 zile fara scaun, gaze, doctorita mea spune ca este sindrom aderential, ca aderentele formate impiedica functionarea normala a intestinului. Mentionez ca inainte de ultima operatie(la sfarsitul lui aprilie) am facut si CT abdominal care nu a relevat nimic ingrijorator inafara de chistul pe care ulterior l-am operat. Imi cer scuze pentru povestea lunga, va multumesc pentru rabdare si va rog sa imi spuneti care este parerea dvs.

ayana

acum 8 ani

stiu ca subiectul e de mult dar poate ma puteti ajuta cu un raspuns. de 1 luna ma plimb de la medic la medic din spital in spital. analize putin modificate la un moment dat au iesit 16 mi leococitele dupa 5 zile de antibiotic au scazut la 12 mi in ultima saptamana a fost mai bn acum durerea a reincepui. durerea este in fosa ileaca dreaptaam facut ct. ecamen ginecologic totul e ok. in 2009 septembrie am fost operata de apendicita. acum 2 saptamani operatia sa invinetit sa intarit si ma ustura foarte tare. spune-timi va rog ce poate fi