operatie apendicita intarita

Apendicita

Postata de awp_adidas cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am 23 de ani, am fost operat de apendicita acum 2 saptamani, acum o saptamana mi-a scos atele.Problema mea este ca operatia s-a intarit, cand o pipai simt o zona intarita pe interior, ca si cum am un nod acolo. Mentionez ca nu am dureri in zona operatiei. Este putin unflata zona din pricina acelui "nod"
Este normal sa se intample asa ceva ? este cazul sa consult doctorul ?

Raspunsuri (10)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar putea fi vorba de o cicatrice hipertrofica .aceasta are culoarea rosie, textura groasa si este supradenivelata fata de tesuturile din jur. deseori, o cicatrice de acest tip va deveni mai aplatizata, mai moale, mai acceptabila in timp ca aspect.

awp_adidas

acum 12 ani

Sa vad daca am inteles, aceasta cicatrice este pe interior si se va p***a cu timpul ? ca asa cum am specificat in topic acea parte "tare" este in interiorul corpului nu la exterior. Este ceva normal ? trebuie sa ma duc totusi la un control ?

nina

acum 10 ani

Buna!
Ce s-a mai intamplat cu operatia ta intarita? Ai aflat care e cauza? Sunt si eu in aceeasi situatie.

remedii homeopate

acum 12 ani

Cumpare aceste 2 remedii homeopate: Calcare fluorica CH9 si Silicea CH9.
Sugi din fiecare remediu cate o granula zilnic, una dimineata una seara. In primele 4-5 zile sugi de doua ori cate o granula. Remediile costa 6 lei si se gasesc numai la farmacii homeopate.
In general vindeca astfel de probleme aparute dupa operatii. Trebuie sa le iei cam 2-3 saptamani, probabil dupa cateva zile vei remarca ameliorari.

Simona

acum 11 ani

De cateva zile mi s''a intarit in zona operatiei de apendicita si ma doare.Ce ar trebui sa fac sa ma duc la doctor?

nina

acum 10 ani

Buna!
Ce s-a mai intamplat cu operatia ta intarita? Ai aflat care e cauza? Sunt si eu in aceeasi situatie.

dana

acum 10 ani

M am operat in urma cu 2 saptamani de apendicita acuta flegmonoasa iar akm 6zile mi au scos firele.mentionez ca operatia a fost clasica.ieri am observat o intaritura dar e in interior si cateodata dureroasa aceea zona.sa fie ceva grav???poate sa mi raspunda si mie cineva va rog?

awp_adidas

acum 10 ani

Pt simona , dana si nina, operatia mea a fost una normala, e normal sa se intareasca zona respectiva, cu timpul o sa isi revina zona fara alte pastile sau alte mai stiu eu ce remedii pe care sa dai banii. Oferiti corpului o sansa sa se vindece singur, daca dupa o saptamana zona operata este lafel de tare atunci consultati un medic. Perioada de revenire depinde de corpul fiecaruia ( si forma de fittnes in care esti )

irina

acum 8 ani

Am fost operata acum o saptamana de apendicita acuta si vineri mi sa scos atele dar de eeri am observat ca so antarit operatia ce sa fac sa consult medicul

MembruMobileApp1504338735

acum 6 ani

Și eu am această problemă de când mi s-au scos ațele probabil nu este așa grav dacă li se întâmplă mai multor persoane, îmi puteți spune cum a decurs eu acum mă aflu în această situație și aș vrea totuși să fiu preventiv.