operatia de apendicita

Apendicita

Postata de Vasilica Tatiana cu 13 ani in urma.

Dupa 8 luni de la operatia de apendicita a aparut o umflatura cat o aluna pe operatie. Ce poate fi ? Nu este dureroasa dar imi fac griji . poate fi vorba de o noua operatie pt. hernie?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 13 ani

Mergi si fa o ecografie. Daca ar fi hernie,acea umflatura s-ar face simtita doar cand stai in picioare, culcata pe spate ar trebui sa se retraga in interior, nu s-ar simti nici la pipapit nu tocmai sa se vada. Poate este un hematom, este bina sa vada medicul.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Tatiana,
Numai medicul chirurg,care te-a operat ( sau orice chirurg ) la un simplu examen local al abdomenului , se poate pronunţa . O apreciere de la distanţă ,fără un examen al pacientului, este neconcludentă şi nici indicată . Cu sănătate Dr. Emil Oteşteanu