dureri acute an partea stanga

Apendicita

Postata de ninabv cu 12 ani in urma.

buna doresc si eu daca se poate raspuns la o antrebare .de cateva zile simt o durere (antepatura)an partea stanga chiar sub coasta si tot odata an capul pieptului dureri ce persista atat ziua cat si noaptea .ce as putea folosi pentr-u calmarea acestor dureri?mentionez faptul ca nu sunt an tara si nici nu prea stiu limba .

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un examen clinic ar fi necesar pentru a se stabili la ce nivel se situeaza durerile. ar fi util efectuarea unei electrocardiograme (depisteaza eventuale cauze cardiace), un examen radiologic dupa administrare de bariu sau o endoscopie (depisteaza o hernie hiatala-o cauza frecventa de reflux gastroesofagian).
daca exista o legatura a durerilor cu alimentatia, evitati sa mancati la ore tarzii, evitati sa va intindeti imediat dupa ce mancati, incercati sa aveti mese reduse cantitativ si dese, evitarea bauturilor carbogazoase.

FERARU SILVIEA

acum 10 ani

buna ziua as dori va rod frumos samii spuneti am dureri mici in partea stanga putin mai jos ce ar putea sa fie