Durere de splina

Apendicita

Postata de membru245083 cu 10 ani in urma.

Acum un an am aflat ca sunt anemica si am urmat un tratament de 8-10 zile pe baza de picaturi de fer . SI atunci ca si acum prezentam dureri de splina cand eram expusa la efort ( nu intens ) . Am reinceput sa iau acele picaturi de 3 zile si acum astept un rezultat . Precizez ca m-am apucat sa fac jogging de 4 zile , iar durerea de splina nu ma prea lasa sa ma desfasor . Vreau sa stiu daca este contraindicat sa depun efort fizic sau care este masura in care pot sa fac sport . Multumesc anticipat !

Raspunsuri (2)

manuela53

acum 10 ani

Ar fi bine sa faci niste analize complete si un ecograf . Splina poate fi marita din multe cauze iar anemia nu se trateaza in 10 zile .

Buna

acum 10 ani

Lucrurile stau asa: splina este cea care produce sangele si globulele rosii. Orice anemie are la baza o splina bolnava. Insa in medicina nu se stie ca splina produce sangele ci doar ca este cimitirul globulelor rosii. Desi se stie ca la animale splina produce sangele, medicii nu au fost invatati de nimeni de acest organ important. Picaturile de fier nu fac decat sa agraveze situatia caci acel fier
nu este asimilabil si chiar devine o toxina. Faptul ca esti anemica si ai splina umflata si dureroasa
este cea mai buna dovada. Aceste anemii se pot rezolva numai cu remedii homeopate si numai de cineva care cunoaste rolulul splinei. Insa din pacate nici medicii homeopat nu stie asta, desi ei cunosc remedii pt. slina umflata si pentru anemii in general. Scrie-mi un email pe yahoo la z a n e bu ne (scris impreuna)