De ce ma doare si ustura?

Apendicita

Postata de Utilizator11719150771 cu o saptamana in urma.

Buna zoua m-a.operat de apendicita,peritonita ,de 8 zile si nu inteleg de ce l'a partea de jos a vaginului parca port o tolba cu lichid,si de ce de ustura ,doare de unde mi s-a sustras tubul?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Dupa o operatie de apendicita si peritonita este normal sa resimti durere si disconfort pentru o perioada de timp.

Balonarea sau umflarea in zona abdominala pe care o descrii poate fi cauzata de acumularea de gaze sau de procesul de vindecare post-operatorie. De asemenea, durerea si senzatia de arsura pot fi rezultatul iritatiei tesuturilor in jurul zonei unde a fost efectuata operatia.

Totusi, durerea si disconfortul persistent pot indica o posibila infectie sau o alta problema care necesita atentie medicala. In special daca observi simptome precum febra, varsaturi, umflarea accentuata, sangerari sau daca durerea se agraveaza in loc sa se amelioreze, ar trebui sa consulti un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/semne-si-simptome-de-infectie-dupa-o-interventie-chirurgicala_9137
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/infectiile-postoperatorii_13708