constipatie cronica la 15 ani

Apendicita

Postata de sonia95 cu 13 ani in urma.

dupa o operatie de apendicita suferita acum 2 ani s-a instalat constipatia. am facut abuz mare de laxative care nu mai dadeau nici un rezultat asa ca m-am internat in spital si problema nu s-a rezolvat si am descoperit ca am rectocolita nespecifica(inflamatie a colonului).acum e mai rau si am urmatoarele simtome:
-constipatie(4-5-6 zile ,abdomen rigid)
-diaree(scune subtiri ca un creion)
-alternanta constipatie-diaree
-senzatia de defecatie incompleta
-distensie abdominala(balonare)
-zgomote hidro-aerice
-emisii de gaze in cantitate mica
-abdomen sensibil si dureros la palpare
-oboseala marcanta
As dori daca se poate un diagnostic urgent pt ca am impresia ca am obstructie intestinala.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Sonia,
Bună ziua, Simptomele descrise de d-voastro trebuie să îngrijoreze pe părinţi,care trebuie să vă conducă la Spitalul unde a-ţi fost operată , deeoarece o suferinţă abdominală cronică poate duce chiar la o ocluzie intestinală ,deci la un posibil abdomen acut chirurgical. Un examen endoscopic gastro intestinal poate evidenţia diagnosticul . Este inadmisibil pentru un copil de 15 ani ,pentru care asistenţa medicală este gratuită , să aibă un asemenea sindrom de suferiţă gastro-intestinală nediagnosticat . Nu neglija ! Dr. Emil Otesteanu

Adina

acum 2 ani

Si eu sunt la fel,incercati sa luati laxative osmotice,forlax,duphalac,zeama varza.

Petru

acum 10 luni

Buna ați rezolvat problema .cum