Constipata de la apendice sau apendicita cauzata de constipatie?

Apendicita

Postata de timeeaa cu 12 ani in urma.

Buna ziua. In ultima luna am acuzat dureri de apendice. Am fost la spital, mi s-a facut o ecografie si mi s-a spus ca mi-e inflamat apendicele. In ultima luna sunt si constipata, nu stiu din ce cauza. Am cam toate simptomele apendicitei. Dureri de spate, greturi in mod nejustificativ, dureri in partea dreapta superioara a abdomenului, constipatie. E posibil sa fiu constipata din cauza apendicelui? Ce remedi sunt pentru constipatie? Am incercat cu Dulcolax si SennaLax insa efectele au fost minore. Nu m-au ajutat mai deloc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un regim alimentar va cotine alimente bogate in fibre vegetale:paine integrala, musli, cereale, paine cu tarate, lactate, legume verzi crude sau preparate termic, fructe crude sau preaparate termic, lichide 1500-2000ml pe zi (suc de fructe, ceai, apa). ar fi bine sa mergeti la un consult de chirurgie generala pentru a evalua necesitatea interventiei chirurgicale.apendicita este o urgenta chirurgicala.!(//sfatulmedicului.ro/apendicita)