apenticita?

Apendicita

Postata de ro0xii cu 11 ani in urma.

Buna ziua, in urma cu cateva zile, sper seara am avut niste dureri destul de insuportabile in parte dreapta jos, mi`e frica sa nu fie apenticita:|..din fericire durerile s`au oprit in dimineata urmatoare dar am evitat sa merg la un medic, in speranta ca va fi bine. Ce ziceti, ar putea fi apenticita si durerea sa dureze doar o zi in semn de alerta ca trebuie sa merg la un consult?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu este exclusa apendicita, desi o singura durere , fara alte simptome nu este suficient. Alte cauze posibile ale durerilor descrise: sindrom de intestin iritabil, afectiuni inflamatorii intestinale ( de regula asociate cu tulburari de tranzit intestinal), diverticuli intestinale, colica renala, afectiuni din sfera ginecologica( ovulatia, endometrioza, inflamatii pelvine, sarcina, etc), etc.
In cazul persistentei sua accentuarii simptomeler va recomand sa efectuati un consult medical( atentie la simptomele asociate).

ro0xii

acum 11 ani

Multumesc, acuma am niste senzatii de greata si o durere de cap.