apendicita

Apendicita

Postata de alina1012 cu 12 ani in urma.

Care pot fii cauzele aparitiei abcesului dupa operatia de apendicita?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Complicatiile apendicitei ar fi perforatia de apendice (poate determina un abces peripapendicular -o colectie de puroi infectat) sau peritonita (infectia intregii mucoase a abdomenului si a pelvisului). Perforatia apare cu cat este mai lunga intarzierea intre diagnostic si interventia chirurgicala,prin urmare, odata ce apendicita este diagnosticata, interventia chirurgicala trebuie sa se faca fara intarziere.