Apendicita?

Apendicita

Postata de AdryannX cu 12 ani in urma.

Buna ziua sunt un baiat de 13 ani si de freo doua saptamani simt o durere in partea dreapta jos putin sub pelvis.Nu vars,nu am probleme cu mancarea.De aceea vreau sa aflu daca este apendicita sau nu deaorece in fiecare zi ma trezesc cu frica sa nu se fi spart.Ati putea sa-mi raspundeti?Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Durerile ocazionale ( cu intermitenta ) in acea zona abdominala pledeaza mai mult pentru unele tulburari in functionalitatea colonului ( intestinului gros ), ca spre exemplu constipatie . Daca in localitatea unde locuiesti exista un laborator, si pentru linistea ta , mergi sa-ti faca o leucocotoza , pe nemancate Si daca numarul leucocitelor si a polinuclearelor , este normal , . atunci nu este apendicita,mai ales ca nici alte simpome nu ai.

Eva

acum 12 ani

Nu se sparge nimic. In cel mai rau caz se inflameaza apendicele! Cine ti-o fi bagat p***ai in cap nu stiu. Criza de apendicita nu-ti da timp sa scrii pe net. In plus, presupunand ca ai avea asa ceva si ar fi de operat, este o operatie atat de simpla, iti da drumul acasa in aceeasi zi (asta in Buc, in provincie nu stiu) incat chiar nu ai dc sa te ingrijorezi.