apendicita sau ... ?

Apendicita

Postata de jacko cu 13 ani in urma.

salutari ... incerc sa aflu un raspuns ... m`am trezit de cateva ori,la intervale neregulate de timp&in perioade diverse,cu dureri(zvacniri)in zona inghinala,dureri mai degraba nocturne(dorm pe burta,in general,daca asta conteaza) ... nu m`am prezentat la vreun medic,mai degraba de teama puternica pe care o am de o eventuala invazie chirurgicala!simptomele apendicitei le cunosc,in mare,se pot aplica(prelungirea pe picior a zvacnirilor,oarecum,la o intensitate mai mica ... stare de rau,usoara greata dar nu chiar spre voma,cu transpiratie rece-asta poate veni,insa,de la panica- ...) dar poate sa fie o legatura chiar cu prostata?!pentru ca resimt o mica durere in zona dreapta,vecina,a scrotului drept ... deocamdata,stagneaza zvacnirile inghinale dar noaptea ma mai trezesc din somn datorita lor(repet,la perioade mai mari sau mai mici de timp,luni de zile) ...
un sfat,o parere,o indrumare este binevenita ... sanatate tutror!

Raspunsuri (10)

Iuli

acum 13 ani

Mergeti la un control la medicul de familie (ar putea fi o hernie inghinala) si apelati si la un psiholog.

jacko

acum 13 ani

ma gandisem la o ecografie,mai degraba ... cu medicul de familie,no comment(de ce exista,unii?retoric,doar ...)!am lucrat intr`un mediu de hei-rup,la un moment,poate fi ceva legat de hernie ... asta cu psihologul,mi s-a parut mai`dura` ... multumesc ca te`ai aplecat asupra celor scrise!

Iuli

acum 13 ani

Ecografia nu cred ca va ajuta. Daca nu aveti incredere in medicul de familie (partial va dau dreptate), consultati un chirurg sau un medic de medicina interna. Oricum consultati si un psiholog. Poate suna mai dur, dar sunteti ipohondru si chestia asta va ingreuneaza viata. De ce sa nu incercati sa o indreptati, daca puteti?

jacko

acum 13 ani

oki ... exista o marja de ipohondrie dar ... repet,imi displace orice ar putea insemna durere fizica ... legat de problema,dupa doua crize in intervalul de 24h,simt ca o apasare in zona inghinala(ceva surd,mai degraba)iar cand palpez zona dreapta a scrotului,am impresia ca se transmit semnale in zona aceea,inghinala ... daca ar fi vorba de o hernie,probabil ca tot spre invazie chirurgicala ar fi drumul ... in fine,sper sa am curajul de a lua o hotarare ... chiar MULTUMESC pentru amabilitatea sfaturilor!

Adrienne

acum 13 ani

Nimanui nu-i face placere sa-l doara ceva si cu atat mai putin o evantuala interventie chirurgicala. Dar ,uneori,o astfel de retinere iti poate pune viata in primejdie. Singurul lucru pe care-l poti face este sa mergi la un consult,la un medic internist. Cred ca este vorba despre o hernie inghinala indirecta. Cand o ansa intestinala paraseste abdomenul impreuna cu cordonul spermal,este vorba despre o hernie indirecta. Portiunea de intestin ajunge in scrot,provocand durere si umflarea scrotului. Herniile tind sa fie asociate cu efortul fizic, ridicarea de greutati, etc. dar pot fi si cauze congenitate ,de slabire a muschilor abdominali.

jacko

acum 13 ani

thank you,adrienne ... impreuna cu sfaturile de la iuli am prins ceva curaj in a merge catre un control ... voi ati fost psihologii,multumesc!

cuculeanu mihaela

acum 13 ani

Salutari. As dori si eu un raspuns. Am cand dureri ca o galma cand intepaturi in partea dreapta,in partea stanga sau peste tot in abdomen, in partea dreapta lateral, mai nou ma doare in spate si intepaturi, in zona rinichilor aseara simteam durere in partea stanga in os si mergea cu mici intepaturi in partea inghinala.Am fost la urgente acum o saptamana crezand ca am apendicita deoarece aveam intepaturi in partea dreapta si nu ma lasau decat daca stateam pe pat culcata.Mi-au zis ca am infectie in urina de la rinichi si sa repet urocultura desi o facusem cu 2 sapatamani inainte si nu iesise nimic.Dna dosctor de familie mi-a dat zanocin dar m-am simtit rau de la el , ma lua cu calduri si simteam ca nu sunt stapana pe mine.Am luat 3 pastile de zanocin, apoi le-am intrerupt deoarece sunand dna doctor la laborator i sa spus ca nu aveam infectie in urina.Eu i-au si mercilon(anticonceptionale) iar de joi seara pana azi (luni inclusiv) mi-a venit ciclu, desi normal trebuia sa imi vina pe 7-8 decembrie.Ma mai simt calda dar nu am temperatura.Aceste dureri le am demult, cam de 12 luni dar dna doctor mi-a zis ca ar fi un colon iritabil.In ultima vreme le am in fiecare zi cam la orice ora.Dansa zice ca nu am apendicita dar mi-a dat o trimitere azi la un doctor chirurg sa vedem ce zice.As dori daca se poate un raspuns.Va multumesc.

cuculeanu mihaela

acum 13 ani

Salutari. As dori si eu un raspuns. Am cand dureri ca o galma cand intepaturi in partea dreapta,in partea stanga sau peste tot in abdomen, in partea dreapta lateral, mai nou ma doare in spate si intepaturi, in zona rinichilor aseara simteam durere in partea stanga in os si mergea cu mici intepaturi in partea inghinala.Am fost la urgente acum o saptamana crezand ca am apendicita deoarece aveam intepaturi in partea dreapta si nu ma lasau decat daca stateam pe pat culcata.Mi-au zis ca am infectie in urina de la rinichi si sa repet urocultura desi o facusem cu 2 sapatamani inainte si nu iesise nimic.Dna dosctor de familie mi-a dat zanocin dar m-am simtit rau de la el , ma lua cu calduri si simteam ca nu sunt stapana pe mine.Am luat 3 pastile de zanocin, apoi le-am intrerupt deoarece sunand dna doctor la laborator i sa spus ca nu aveam infectie in urina.Eu i-au si mercilon(anticonceptionale) iar de joi seara pana azi (luni inclusiv) mi-a venit ciclu, desi normal trebuia sa imi vina pe 7-8 decembrie.Ma mai simt calda dar nu am temperatura.Aceste dureri le am demult, cam de 12 luni dar dna doctor mi-a zis ca ar fi un colon iritabil.In ultima vreme le am in fiecare zi cam la orice ora.Dansa zice ca nu am apendicita dar mi-a dat o trimitere azi la un doctor chirurg sa vedem ce zice.As dori daca se poate un raspuns.Va multumesc.

cuculeanu mihaela

acum 13 ani

Salutari. As dori si eu un raspuns. Am cand dureri ca o galma cand intepaturi in partea dreapta,in partea stanga sau peste tot in abdomen, in partea dreapta lateral, mai nou ma doare in spate si intepaturi, in zona rinichilor aseara simteam durere in partea stanga in os si mergea cu mici intepaturi in partea inghinala.Am fost la urgente acum o saptamana crezand ca am apendicita deoarece aveam intepaturi in partea dreapta si nu ma lasau decat daca stateam pe pat culcata.Mi-au zis ca am infectie in urina de la rinichi si sa repet urocultura desi o facusem cu 2 sapatamani inainte si nu iesise nimic.Dna dosctor de familie mi-a dat zanocin dar m-am simtit rau de la el , ma lua cu calduri si simteam ca nu sunt stapana pe mine.Am luat 3 pastile de zanocin, apoi le-am intrerupt deoarece sunand dna doctor la laborator i sa spus ca nu aveam infectie in urina.Eu i-au si mercilon(anticonceptionale) iar de joi seara pana azi (luni inclusiv) mi-a venit ciclu, desi normal trebuia sa imi vina pe 7-8 decembrie.Ma mai simt calda dar nu am temperatura.Aceste dureri le am demult, cam de 12 luni dar dna doctor mi-a zis ca ar fi un colon iritabil.In ultima vreme le am in fiecare zi cam la orice ora.Dansa zice ca nu am apendicita dar mi-a dat o trimitere azi la un doctor chirurg sa vedem ce zice.As dori daca se poate un raspuns.Va multumesc.

jacko

acum 13 ani

daca mergi la doctorul respectiv,ceea ce te incurajez sa faci,sa ne spui ce ai rezolvat ... oricum,impresia pe care mi`o lasa cadrele din romania este neplacuta(unii,se implica dar altii par sa se joace cu parerile&implicit cu starea omului,precum ar juca un bilet la loto!) ... de la mine,doar sanatate&da`ne de veste ce rezolvi ...