apendicita sau chist ovarian ?

Apendicita

Postata de andreea628 cu 10 ani in urma.

buna seara , timp de 2 luni ma confrunt cu o durere pe partea stanga jos care radiaza spre rinichi. am facut analize sange , ecografie abdominala , control ginecologic ...rezultatul fiind un chist ovarian de 8 mm , nimic grav din spusele doamnei dr ginecoloc totusi , tot dumeaei mi-a zis ca a-r putea fi chiar apendicita ac***a in vedere ca am diaree iar dupa fiecare masa merg de 2 ori la baie . ce control ar trebui sa mai fac ? e posibil sa fie apendicita? am 25 de ani si 7 ani de volei de performanta fara nici un fel de probleme pana in prezent .
multumesc

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 10 ani

Apendicele este in partea dreapta a abdomenului, iar pe tine te doare in partea stanga.Deci nu cred ca e posibil sa fie apendicita, cred ca de la chist simti acea durere.Cat despre diaree, aia poti sa o ai din diferite cauze, cred ca mai degraba trebuie facut un consult la medicul gastroenterolog decat la ginecolog, eventual iti va recomanda o colonoscopie, care este cea mai evidenta metoda de aflare a tuturor afectiunilor tractului digestiv.Mergi cu incredere ca se va rezolva.

andreea628

acum 10 ani

multumesc de raspuns , totusi subscriu , dr ginecolog a zis ca poate fi si in stanga si e corect din ce am mai citit si eu pe internet . m-a palpat , am facut-o si eu acasa iar abdomenul este destul de contractat.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul gastroenterolog pentru evaluare. Chsitul ovarian este prea mic pentru a da astfel de dureri iar apendicele- si mai putin probabil sa dea dureri in partea stanga de 2 luni.