apendicita acuta operata

Apendicita

Postata de iuliana278 cu 13 ani in urma.

BUNA ZIUA,
MA NUMESC IULIANA BOANGHIS,SI FIICA MEA IN VARSTA DE 14 ANI A FOST OPERATA IN DATA DE 13.10.AC DE APENDICITA ACUTA CATARALA .
AS DORI SA STIU CAT TIMP TREBUIE SA TINA REGIM ALIMENTAR SI IN CE CONSTA ACESTA.PRECIZEZ CA MANANCA IAURT,PAINE PRAJITA,PARIZER, CARNE DE VITA SI PASARE(CIORBITA,GRATAR).
ASTEPT UN RASPUNS

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
Cu evitare încă a alimentelor mai greu digerabile ( fasolea ,lintea , varza) şi a celor ce favorizează constipaţia ( orez , gutui ,afine ) alimentaţia poate fi cea normală (obisnuită)
pentru a asigura o reechilibrare a metabolismului şi un tranzit intestinal zilnic .
Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu

iuliana278

acum 13 ani

MULTUMESC PT RASPUNS.DECI POATE MANCA ORICE (MAI PUTIN ALIMENTELE CARE LE-ATI PRECIZAT)CHIAR SI FRUCTE PROASPETE(MERE,PERE)?SI OUA,SNITEL DIN CARNE DE PORC?SCUZE CA SUNT ATAT DE INSISTENTA,INSA TREBIE SA RECUNOSC :SUNT O MAMA STRESANTA.
VA MULTUMESC.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Iuliana ,
Regimul alimentar este dirijat pe o perioadă de aproximativ 2 săptămâni post operator , pe care văd că l-aţi respectat , fără alimente greu digerabile ( varză , fasole ,mazăre,legume si fructe crude etc ) ; dacă totul a evoluat normal si după scoaterea firelor ,regimul alimentar,treptat , treptat poate deveni cel obisnuit cu mese mai dese si în cantităţi mai mici, apoi normal . La fel si activitatea se poate relua ,fără eforturi de performanţă ( cărat sau ridicat greutăţi ,canotaj , etc. )
Cu sănătate Dr Emil otesteanu.