Apendicectomia - operatia de apendicita

Apendicita

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Ma intereseaza daca stie cineva cat de mult conteaza daca la o operatie de apendicita s-au facut doua anestezii una partiala si una totala? Este posibil ca aceasta sa fie cauza durerilor postoperatorii? Si daca da cine ar trebui sa fie considerat raspunzator in acest caz?

Raspunsuri (46)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

verisoara mea a fost operata de apendicita. Problema este ca o doare foarte tare iar medicii nu ne permit sa o tinem sub observatie. Intrebarea mea este daca asemenea dureri post operatorii sunt normale?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Fiica mea de 12 ani a fost operata de apendicita acuta gangrenoasa,peritonita acuta.Dupa operatie medicul mi-a spus ca va mai trebui operata odata peste 6 luni cu divertictul meckel.Este necesara aceasta operatie?Ce complicatii pot sa apara daca nu se opereaza?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Care este riscul daca fumez dupa operatia de apendicita?

va rog daca puteti sa-mi spune-ti

Iuli

acum 11 ani

Niciunu'' ;) Si eu am fost operat acum doua saptamani tot de apendicita acuta si am fumat dupa 3 zile si nu am avut nici o problema

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Acum 6 ani in urma la varsta de 16 ani am fost operat de apendicita cu anestezie in coloana vertebrala. Am avut dureri la momentul respectiv de coloana si de cap, o perioada de tranzitie de aprox 4 luni in care m am simtit f rau ameteli, amorteli totale, lesin fara sa mi pierd luciditatea. Mi am revenit. Nu stiu cum se face ca am avut dureri de a lungul timpului la nivelul inelului/osului unde mi s a introdus acul la anestezie si am si acum aceste dureri in acel loc daca palpez/masez zona (osul coloanei-cu aproximatie al 3 lea de jos in sus, nu am cunostinte medicale). Lucrurile stau mai rau decat atat, in urma cu 2 ani durerile din acea zona au inceput sa "coboare" undeva in zona anusului insotite cu dureri intestinale crampe/diaree/flatulenta stare de disconfort general/abdominal,dureri in zona inimii/pieptului. Am mers la doctori dar situatia nu s a imbunatatit semnificativ. Am inteles ca anestezia in colana vertebrala nu este tocmai sanatoasa. Ce sfat imi dati? voi suferi toata viata sau imi va "grabi vindecarea"?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

M-am operat acum 2 saptamani si am inceput sa am dureri in zona operatiei iar zona aceea este tare si un pic umflata...ma cam ingrijoreaza...imi este teama ca am facut o infectie. Ce sa fac???

comentarii utilizatori

acum 16 ani

deci m-am operat anul asta pe 17 februarie ...Cand m-am operat eram la menstra si mi s-a facut anestezie totala... durata menstrei a mers incontinuare pana knd sthiam k o sa se termine. dar acum in martie menstra mi-a intariat ..poate fi datorita anesteziei ? sunt curioasa ! ar trebui sa fac un control ..ce spunezi ? astept raspuns ..multumesc !:*

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Am dureri abdominale ( crampe), diaree, stare de oboseala si senzatia de pierdere a energiei, iar ieri am avut o durere de spate insuportabila, dar nu am greturi,ameteli sau pierderea apetitului alimentar. Aceste simptome au aparut pe 5.04.2008 pe la 22 si inca le mai am........ maine am sa consult un doctor....poate fi vorba despre o apendicita??? Va rog sa raspundetzi cu stima CUCA Bogdan ( Dr. Tr. Severin ).

comentarii utilizatori

acum 16 ani

m-am operat vineri 4 04 08 ma simt bine...dar uneori mai am ameteli si dureri ....eu nu am avut aceleasi simptome p care le-ati enumerat mai sus ci doar ma durea toata partea abdominala si nmai profund partea dreapta...si imi amortzea piciorul drept rau....aveam friguri ...atata tot....acum ma simt cat se poate dde bn:X....dar aqm am acea nelamurire sunt 5 zile de la operatie ce as avea voie sa mananc???..ast raspunsul...multumesc

comentarii utilizatori

acum 16 ani

am fost operata pe 01.04.2008 vreau sa stiu cand am voie sa fac baie dupa cat timp? astept raspuns va multumesc...

comentarii utilizatori

acum 16 ani

de 2 zile am dureri suportabile..in partea dreapta jos..:|..shi cate odata greturi..atata tot..sunt f confuza..:(..ce ar putea fi?..astept un raspuns..:***

elena19198904

acum 16 ani

nu conteaza deloc ca au fost 2 anestezii, asta e din cauza ca prima nu a prins cum trebuie, din diverse cauze care tin de pacient sau de substanta injectata, sau poate ca operatia s-a prelungit si a fost nevoie de prelungirea anesteziei. dar nu conteaza in evolutia ulterioara a pacientului. iar durerile locale postop n-au nici-o legatura cu anestezia, poate durerile de cap, ok, greturi, varsaturi, dar atit. poti avea dureri si 2 saptamini dupa operatie

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mam operat de apendicita si va rog sa imi spuneti ce am voie sa mananc dupa 5-6zile de la operatie si in urmatoarea perioada? va multumesc si asteppt raspuns cat mai repede.

Bogdan246

acum 15 ani

Buna , am fost si eu operata de apendicita dar nu am mai auzit asa ceva , nu au voie sa-ti faca doua anestezii deodata , asa ca medicul anestezist este raspunzator

comentarii utilizatori

acum 15 ani

M`am operat de apendicita acum 21 de zile..As vrea sa stiu daca pot consuma alcool fara a suferi ceva..astept raspuns..Multumesc!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am si eu o intrebare m-am operta de apendicita acuta retrocecala si am dureri la locul inciziei si vreau sa stiu daca e normal sa am aa dureri ?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am si eu o mica intrebare.....ma doare intre coaste...si am ceva foarte mic de 1-2 cm in zona parului pubian....are legatura cu apendicita?

ioana454122144

acum 15 ani

bagati id meu de essss sau lasati si voi id vostruuu PLS >ca am si yo niste problemeee >voicila_florin

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am si eu o intrebare m-am operat de apendicita acuta cu peritonita localizata si as vrea sa stiu daca este normal ca dupa 14 zile de la operatie sa mai curga un lichid asa din interior pe langa copca de jos si inca nu mi-au fost scoase firele

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Aurel:
22 Ianuarie 2009
am si eu o intrebare m-am operat de apendicita acuta cu peritonita localizata si as vrea sa stiu daca este normal ca dupa 14 zile de la operatie sa mai curga un lichid asa din interior pe langa copca de jos si inca nu mi-au fost scoase firele

e posibil sa se fi infectat, dute sa`ti scoata firele si o sa`ti spuna medicii mai exact. lichidul e probabil puroi.e una din cele mai frecvente complicatii postoperatorii

Pag 1 din 3