Am apendicita sau nu?

Apendicita

Postata de Master Yi cu 10 ani in urma.

Am dureri in partea dreapta plus ca se lasa pe picior de 4 zile.Azi am fost la spital,mi-au luat sange si mi-au pus perfuzie cu solutie ringer.In fine m-au controlat 2 doctori si mi-au dat verdictul de enterocolita acuta. M-au trimis la alt spital la sectia boli infectioase unde doamna doctor de acolo mi-a dat un tratament,in urma unui consult sumar.Tin sa specific ca analizele de la spital de sange au iesit normale. De ce ma mai tine pe picior? si de dimineata am greturi.Specific sunt baiat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Pe baza informatiilor pe care le-ati oferit, pare ca diagnosticul de enterocolita acuta a fost confirmat prin examen fizic si analize de sange normale. Doar un medic poate spune cu certitudine daca suferiti sau nu de apendicita, insa aceasta afectiune este adesea insotita de dureri severe in partea dreapta a abdomenului, simptome care pot fi agravate de miscare sau de tuse si care sunt diferite de cele ale enterocolitei acute.

Greturile de dimineata si durerea care iradiaza spre picior pot fi simptome ale unui numar mare de afectiuni, deci este posibil ca acestea sa nu fie legate direct de enterocolita.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/enterocolita-simptome-si-tratament-eficient_15722