Va rog sa imi recomandati un doctor bun

Anxietate

Postata de petica.costel cu 11 ani in urma.

Mama mea sufera de atacuri de panica, ameteste, o doare tare in piept, se sufoca, traieste tot timpul cu ideea sa nu i se intample ceva, am fost intr,o luna de 13 ori la urgente doctorii spun ca nu are nimic, va rog frumos sa imi recomandati un doctor psiholog sau psihiatru bun prin care sa o pot salva pe mama. Va multumesc.

Raspunsuri (7)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Daca sunteti din Bucuresti ma puteti contacta pentru o programare. Intr-o prima faza voi face o evaluare initiala in urma careia voi putea stabili care sunt pasii care trebuie urmati.

petica.costel

acum 11 ani

Am uitat sa specific sunt din Galati. Va multumesc.

petica.costel

acum 11 ani

Va multumesc .

petica.costel

acum 11 ani

mai exact mama sufera de tulburare anxietate generalizata iar eu am dedus ca ar fi vorba despre atacuri de panica, sper sa nu ma fi inselat...nu detin cunostinte in domeniu.

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Puteti intra pe site-ul Colegiului Psihologilor si sa consultati acolo lista de psihologi acreditati pe psihoterapie: www.copsi.ro

petica.costel

acum 11 ani

Sfatul dumneavoastra este sa ne adresam la un medic ce tine de psihoterapie. Va multumesc sper sa reusesc sa ii pot intinde o mana de ajutor,

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Psihoterapeutii sunt psihologi, unii medici au facut si formare pe psihoterapie. Lista completa cu cei acreditati si avizati sa practice legal psihoterapia o gasiti pe site-ul Colegiului Psihologilor.

Pentru cazurile de anxietate cel mai indicat tratament este psihoterapia. In cazuri extreme se recurge si la medicamente, dar doar ca tratament adjuvant. Daca cauza nu este tratata atacurile de panica si anxietatea revine (daca nu imediat, in 2 -3 ani).