Tulburare obsesiv compulsiva......?

Anxietate Anxietate si stres

Postata de costinelo cu 7 ani in urma.

Buna ziua ...am inceput de 3 zile un tratament pt diagnosticul TOC , cu Anafranil 25 mg cate 1 dimineata si 1 la amiaza si Xanax 0,25 cate jumatate la nevoie , Cebrium 1 pe zi , Ca+Mg+Zn+Se 1 pe zi ,Rispolept solutie 0,05 ml seara si Stilnox 10mg cate jumatate seara ,dar nu am reusit sa iau asa cum mi sau prescris pt ca am luoat numai Anafrnil , Cebrium Ca+Ma+Zn+Se si jumatatea de Xanax si am avut o stare de voma si de rau asa aiurea toata ziua ,nu am ami luat celelalte ,a doua zi la fel aceias operatiune a executat si tot asa numai ca parca sa mai diminuat stare de voma pe parcursul zilei si azi a treia zi la fel o stare mai usoara de voma dar am o stare de rau , patca am o senzatie de tremor si moale si mi-a creat o stare de oboseala ieri am venit acasa si am dormit de pe la ora 16 ceea ce nu am facut mai niciodata fara sa mai iau pastila pt somn....nustiu ce sa fac ,asi dori un sfat de la cineva profesionist sa mai continui sa le iau si mai ales sa iau cate 2 de anafranil si intreg tratamentul sau sa stau de vb cu medicul care mi la prescris ...mentionez ca diagnosticul a fost pus dupa simtomele mele : la munca mereu ma inturnam sa vad daca e inchisa apa ,daca e inchis gazul ,ma inturnam (si ma intorc ) sa verific usa ,ori ce lucru il executam desfaceam inapoi de mai multe ori sa vad daca e pus bine sau e incuiat sau inchis gaz,apa etc....diagnostic TOC tulburare obsesiv compulsiva...va multumesc anticipat...

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

Buna seara! Tratamentul in TOC se face cu ajutorul psihoterapiei; va recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala! Medicamentele nu va asigura calea pentru a va redobandi viata! Cautati un psihoterapeut specializat in PCC! Toate cele bune!

costinelo

acum 7 ani

Sarut mainile doamnei doctor Stefania pentru raspunsul dat ,dar nustiu cum sa procedez ca o perioada nu am putut intra sa-mi citesc mail-urile... in ce consta aceasta terapie , ce perioada ar fi necesara (aproximativ) ....va multumesc din suflet si inca odata va multumesc anticipat si va rog poate va mai puteti face timp sa-mi mai dati un raspuns ....

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 7 ani

Buna ziua,

Intr-adevar tulburarea obsesiv-compulsiva este problema de anxietate chinuitoare.
Despre tratamentul tulburarii obsesiv-compulsive, puteti citi accesand acest link:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/obsesie/

Multa speranta si sanatate!