tulburare de memorie

Anxietate

Postata de razwy cu 10 ani in urma.

Am 24 de ani si sufar de depresie.in In urma cu un an am fost diagnosticat depresie si am urmat tratament zeldox40mg dimineata si zeldox 60 mg la culcare insa de atunci am inceput sa am probleme cu memoria in sensul ca nu mai pot sa retin nimic In prezent urmez tratament cu zeldox 60mg si nu pot retine nimic din ceea ce citesc.Am citit despre antipsihotice ca cam scad performantele intelectuale iar eu aveam o memorie foarte buna.Am intrebat si pe doamna doctor de unde iau tratamentul si mia zis ca e din cauza tratamentului insa ,nie nie foarte frica pentru ca asa ceva se mai intampla in dementa sau alzheimer si de aceea imi este foarte frica sa nu fac aceste boli pe viitor stiind faptul ca nu retin nimic.

Raspunsuri (1)

A.della

acum 10 ani

Capacitatile cognitive sunt afectate intr-o oarecare masura de cantitatea medicamentatiei,insa depresia in sine,afectiunea are ca efect scaderea capacitatilor de memorare si concentarare.Exclusiv medicatiei,urmezi si psihoterapie?antidepresivele in general nu au efect in conditiile in care nu are loc si ''educarea'' pacientului ,adica modul eronat in care acesta priveste lucrurile,viata,tot ce-l inconjoara si nu sunt corectate aceste probleme in gandire(cauza) exista,dar sunt ascunse pe moment cu ajutorul medicamentelor.Vorbesti despre memoria foarte buna,insa greselile in exprimare,cat si cele gramaticale nu tin de efectul sedativ al antidepersivelor.Nu te panica,esti departe de alzheimer si dementa,cand nu exista accesul la internet si oamenii nu gaseau atat de usor informatii din domeniul medical rata ipohondicilor era mult mai mica.Incearca suplimentele pentru imbunatatirea memoriei,in comert detinem o gama variata,iar multe sunt pe baza de produse naturiste.