Tulburare anxioasa generalizata

Anxietate

Postata de dragan_ana0 cu 11 ani in urma.

care sunt simptomele si cum se trateaza

Raspunsuri (9)

Liviu

acum 11 ani

1) Ac***a in vedere felul (ocolit) in care ai pus aici problema, mi se pare evident ca e ceva ce nu spui. De fapt,

- Ce eviti acum?

2) Totusi, daca esti de acord, mi se pare mult mai util sa precizezi chiar tu:

- Ce simti acum?

dragan_ana0

acum 11 ani

dupa ce servesc micul dejun mi se face rau fara sa ma doara ceva; atat de rau ca ajung la urgenta.Cu o perfuzie si o injectie imi revin.Medicul de garda mi-a precizat ca s-ar putea sa am o stare anxioasa generalizata.

Liviu

acum 11 ani

- Daca vrei sa te ajut, mi-ar fi de folos - macar sa incerci - sa exprimi prin cuvintele tale: CE SIMTI TU? (senzatie, emotie sau sentiment; nu gand)

dragan_ana0

acum 11 ani

senzatie de sfarseala,lipsa de putere ,palpitatii, pulsul ajunge la 100

Liviu

acum 11 ani

- Senzatia de "lipsa de putere" este un simptom depresiv.
- E vorba (probabil) despre o tulburare depresiva-anxioasa.
- Insa, NUMAI medicul (psihiatru) este in masura sa stabileasca un diagnostic precis - prin examinare directa - si sa prescrie un tratament medicamentos adecvat.

annabellavali

acum 11 ani

buna,aceste simptome sunt specifice atacurilor de panica

dragan_ana0

acum 11 ani

Multumesc frumos!

bungau remus dacian nr tel 0748574777

acum 11 ani

as membru de la farmacia calivita com.sit recomand un medicament antibiotic natural rodiolin care al pot folosi 2ori1 la zi dimineata si la pranz sunama si dami adresa can 3 zilel primesti prin posta la tine acasa.

Claudiu

acum 11 ani

1.Cand se uita cineva insistent in ochii tai ai emotii puternice? Tremuri? Iti amorteste gatul?
2. Cand trebuie sa vorbesti in public, sau pur si simplu cand te afli intr-o aglomeratie, simti ca nu mai rezisti? Ca ti se face rau?
3. Seara, inainte de culcare, sau chiar in alt moment al zilei, ai ganduri de genul" daca am ceva grav? daca o iau razna? oare ce e in neregula cu mine? daca nu trec peste asta?" etc.
4. Cand vorbesti cu o persoana, te poti uita fix in ochii ei, si daca da, pentru cat timp? Simti nevoia sa te misti brusc sau sa te ridici, sau sa eviti contactul vizual?
5. Ai avut vreodata senzatia ca esti singura, ca esti inutila, ca nu mai poti face fata situatiei, ca esti descurajata?
Acestea sunt doar cateva din nenumaratele simptome ale anxietatii generalizate, daca le ai, sau cel putin unele din ele, este foarte probabil sa ai anxietate, care se poate trata prin psihoterapie si tratament medicamentos, desigur, si suportul prietenilor/familiei este extrem de important!