stari de voma

Anxietate

Postata de Gabriela Madalina cu 8 ani in urma.

Buna ziua! aseara am mancat o ciorbita de pui si cu pulpe la cuptor , salata de rosii si castraveti...dupa 1-2 ore cand m-am pus in pat ...mi-a fost un rau ...m-au luat caldurile si stari de voma dar nu sa vomit doar aveam senzatia aceea de voma si ma durea stomacul si mi-l simteam foarte naspa...am luat un controloc si mi-am revenit ...sii azi de dimineata cand m-am trezit parca am tot stari de voma ...ce se intampla??? poate fi vorba de ceva grav??? eu sunt o fire si mai fricoasa si ma panichez repede cand ma doare ceva ...va rog ajutati-ma

Raspunsuri (5)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna ziua, Gabriela! Cati ani ai?Poate fi o sarcina? Adreseaza-te unui medic internist, treci pe o alimentatie bazata pe fructe si legume, citricele sunt foarte bune - vezi grefele. Poate ai o stare de anxietate? O perioada mai dificila in viata ta? Daca doresti ma poti contacta la adresa de mail [email protected]

Gabriela Madalina

acum 8 ani

Buna Ziua !! Am 21 de ani ...nu cred ca este vorba de sarcina ...pentru ca aceste stari le am foarte des ....nu am o alimentatie corecta...mananc pe la 13-14 ziua dupa mai pap pe la 21-22 dar dupa masa am stari de voma sa fie fierea???sau nu stiu ce ca mi sa luat de aceste stari si imi e frica sa ma duc la analize imi e frica de spitale ..de fiecare data cand mi se ia sange lesin ...si am atacuri de panica de la fiecare durere fie minora ...ma speri sunt o fire mai senzibila ...ce sa fac ???

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Poate fi si fierea (bila), dar tot la un internist trebuie sa mergi, sa faci si o echografie abdominala. Intre timp, poti lua anghirol si poti bea ceaiuri recomandate in bila lenesa - si vezi daca se amelioreaza starea. Repet, trebuie sa te vada un medic, mai pot fi si alte probleme - tratabile, nu grave, dar pe care e bine sa nu le amani in rezolvare. Sanatate!

Medic.Fares

acum 8 ani

Buna ziua.Un remediu natural pentru combaterea starilor de greata si varsaturi în timpul sarcinii, rau de miscare este Emetofit.Are efect antiemetic, antispastic, carminativ, stimulent digestiv.

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 8 ani

Buna ziua,

Gabriela, starea de voma poate avea multe cauze. Daca aceasta stare este persistenta, cel mai potrivit ar fi sa faci un control medical. In situatia in care nu sunt probleme medicale, dar senzatia de voma persista, ar putea fi un efect al oboselii, stresului sau al anxietatii, situatie in care un psiholog te-ar putea ajuta sa inveti cum sa manageriezi stresul si sa reduci nivelul de anxietate..
Mai multe informatii despre stres si anxietate poti citii accesand link-urile:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/stres/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/
Daca ai alte intrebari, poti sa-mi scrii.
Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro