Stari anxioase?

Anxietate Afectiuni coloana vertebrala Afectiuni neurologice

Postata de Alina cu 4 ani in urma.

Buna,am niste stări foarte supărătoare cam de 3 luni am sa le enumar:
Simt ca o gheara in partea dreapta a cărei
Ameteli
Pierderi de echilibru
Tremur in tot corpul pe care le pot calma extrem de greu,apoi după ce ma liniștesc mă ia cu frisoane
Uneori furnicaturi in tălpi si palme
Unele momente cand ma bălbai
Am senzatia ca vin in nas
Momente cu dureri de cap
Insomnii(ma simt obosită, dar nu pot adormii)
Stări groaznice de nervii,sunt in stare sa bat pe oricine.Unde ar trebuii sa ma duc ? Neurologie? Ce ar putea fii?

Țin să menționez că am probleme cu coloana ,acum vreo 3 ani am fost diagnosticata cu polidiscopatie lombara ,dar cred ca am o usoara hernie acum ,am momemte cand raman la pat nu mai pot sa ma mișc deloc.In termen de câteva luni mi-au crescut dioptriile de la 0.50 si 0.75 am ajuns la 1.75 cu 1
Sunt intr-o depresie urâtă

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/scapa-de-depresie-si-anxietate-in-cativa-pasi-simpli_16592

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Bună ziua!

Comunicați medicului de familie stările dumneavoastră și solicitați o trimitere către un medic psihiatru.

De asemenea trebuie să știți că ghidurile internaționale din domeniul sănătății mintale recomandă ca cel mai eficient tratament pentru problemele de anxietate și/ sau depresie de intensitate medie și severă combinația dintre tratamentul medicamentos și psihoterapia cognitiv-comportamentală.
Așadar căutați și un psiholog specializat în psihoterapii cognitive și comportamentale. Veți învăța să gestionați mai bine stările dumneavoastră.
Numai bine!