sfat va rog?

Anxietate

Postata de luciana131990 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Totul a inceput in noiembrie 2014, Bunicul meu grav bolnav cea mai importanta persoana din viata mea se stingea sub ochii mei chiar daca incercam toate tratamentele.
Dupa moartea lui am inceput sa am niste dureri sub coasta stanga, dureri de cap amortela de cap ,am rugat sa cheme salvarea ca fac infarct si mor.(asa a murit bunicul meu).
Am facut analize de sange , bilirubina directa putin marit 0.40 timpul quick si inr-ul si ele putin marite.
Am facut ecografie, totul ok.(litiaza renala la rinichiul stanga 6-7mm).
Am ajuns la urgenta de frica infarctului mi a facut ekg .totul ok.
Acum am un tremur interior , frica de moarte si cancer toata ziua citesc pe net tot felul de diagnostice.
Scaunul este modificat , fragmentat si .ai deschis la culoare cu alternare intre diaree si constipatie , predomina constipatia.
Am slabit si vreo 7 kg in 2 luni 2 luni jumatate lucru care m-a speriat si mai tare.
Acum durerile sub coasta dispar o perioada si mai reapar.
Am urmat tratament cu rowatimex 30 de zile plus tratament pentru colon iritabil fara prea multe rezultate.
Astazi prima urina a fost rosiatica.doar prima..
Va rog sa ma sfatuiti

Multumesc,
Lucian

Raspunsuri (11)

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 9 ani

Draga Luciana,
Este foarte bine ca ai facut o serie de analize, dar de foarte multe ori bolile apar in urma unor suferinte, neacceptari de ordin psihic din viata noastra. E clar ca ai suferit o trauma in momentul mortii bunicului, iar aspectul acesta poate fi discutat doar cu un psihoterapeut care te va insoti pe drumul catre vindecare. Sfaturile nu te pot ajuta, va trebui sa descoperi propriile solutii, care ti se potrivesc doar tie. Te astept cu drag intr-un cadru securizant.
Psihoterapeut,
Marina-Lucica Balea

luciana131990

acum 9 ani

Va multumesc pentru raspuns.
Sper ca afectiunile mele sa fie de ordin psihologic, imi fac foarte multe filme despre diferite boli si asta cred ca mai rau imi face.
Sincer asta seara am si plans, m am saturat de simptomele astea, imi vreau viata de odata, inapoi.

Va multumesc.

luminita270

acum 9 ani

OOPS! Cred ca am dat-o in bara. Am citit la nume utilizator ,,Luciana”, dar cand am intrat pe pagina personala, am vazut ,,barbat”! Uh,nu ai cum sa-ti faci PAP-ul,barbatii nu au organe genitale feminine,dar m-a pacalit numele pe care l-am vazut afisat.Scuzeeeeeeeeeeeee!

luminita270

acum 9 ani

Din simptomatologia existenta,exista un sindrom de colon iritabil. Indicate ar fi o colonoscopie si n-ar strica sa va vada si un medic nefrolog. Daca slabirea este brusca,mergeti si faceti un control gineco si PAP-ul. INdicata ar fi si o vizita la un endocrinolog,mai ales daca acea slabire exista in urma unei alimentatii normale,petru cateva analize de rutina(existenta suspiciunii de hipertiroidism). Acel tremur pe care il descrieti dvs. poate indica o tulburare anxioasa,probabil ca ati dezvoltat o fobie legate de ,,moarte”. Trebuie sa fiti o persoana puternica,sa va ganditi ca nimeni si nimic nu este mai valoros decat sanatatea dvs. Incercati o perioada sa nu mai cititi absolut nimic despre semne si simptome pe site,lasati corpul sa-si revina si mintea sa preia numai informatii pozitive. In general,cele scrise pe net sunt generalitati,dar sa nu uitam ca fiecare individ este unic,nu trebuie ca un anumit simptom sa va sperie si sa faceti greseala de a va identifica cu boala si a va diagnostica singurica, Uneori,corpul ne transmite anumite informatii,dar daca nu stim sa le procesam corect,riscam sa ajungem proprii prizonieri intr-o lume neadevarata. Calmati-va,probabil acea urina rosiatica s-a eliminat in urma unei infectii urinare sau a nisipului de care probabil nu ati stiut. Afectiunile renale,daca exista o mica pietricica si a plecat pe tractul urinar,pot da acele simptome(dureri epigastrice,durere in flanc si senzatie de apasare cu iradiere in partea lombara,greata,ameteala,lipsa poftei de mancare,usoara febrilitate). Mergeti la medicul de familie,acesta este cel mai in masura sa va indrume catre specialist. Sanatate!

luciana131990

acum 9 ani

Ma numesc Lucian sunt barbat, numele meu de familie incepe cu A si de aici userul Luciana.
Multumesc pentru sfaturi, de afectiunea renala stiu, am pietricele de 5-7 mm la rinichiul stang.
De 2 seri iau xanax de 250 pt a ma linisti si este cat de cat mai ok.
Maine dimi merg pentru un nou set de analize.

Multumesc
Lucian

luminita270

acum 9 ani

Te rog inca o data sa ma scuzi. Incearca sa faci celelalte analize,dar ai grija cu XANAXUL, poate da dependenta. Incearca sa bei ceaiuri de galbenele si de coada soricelului. Citeste despre cele doua combinatii,sunt un remediu excelent in afectiunile renale. Curaj! Vei trece cu bine si peste aceste probleme!

luciana131990

acum 9 ani

Nu este nici un fel de problema, stati linistita.
Am sa incerc remediile Dvs.

Multumesc si multa sanatate si Dvs.

luminita270

acum 9 ani

Daca iti faci analize maine dimi,nu lua medicamente,pentru a nu avea rezultate,, fals pozitive”.Odihneste-te si astept vesti de la tine.

luciana131990

acum 9 ani

Astazi dimineata la analize discut cu asistenta si din vorba in vorba imi spune ca si ea avea genul asta de simptome si ajunge la psihiatru in urma unei cure de slabire cu Visislim Line, cura pe care am urmat o si eu chiar inainte de debutul simptomelor, probabil s au agravat si de la socurile emotionale.

Nicoleta

acum 8 ani

Buna! Si eu prezint aceleiasi simptome, tremur, greata, stare de oboseala, lesin.
Diagnosticata cu tahicardie paroxistica, atac de panica. Am mers la psihiatru care mi a dat un tratament ( Coaxil si Anxiar) . 10 luni au trecut de atunci. Ce-i drept nu am avut nici un atac de panica de cand am luat medicatia dar starile proaste ( greata, voma si oboseala) nu mi-au disparut. Dorm si dimineata ma simt obosita. La serviciu nu ma pot concentra si mi e teama pentru ca am de condus toata ziua.
Am devenit incomoda pentru familie si prietenii putini ramasi.
Am slabit si nu imi place deloc, pentru ca sunt destul de sp***a.
Am inceput sedinte de psihoterapie dar uneori plec destul de ravasita de acolo.
Va rog, ajutati-ma! Mi- e teama sa nu imi pierd serviciul si casnicia!
Multumesc!

Nicoleta

acum 8 ani

Buna! Si eu prezint aceleiasi simptome, tremur, greata, stare de oboseala, lesin.
Diagnosticata cu tahicardie paroxistica, atac de panica. Am mers la psihiatru care mi a dat un tratament ( Coaxil si Anxiar) . 10 luni au trecut de atunci. Ce-i drept nu am avut nici un atac de panica de cand am luat medicatia dar starile proaste ( greata, voma si oboseala) nu mi-au disparut. Dorm si dimineata ma simt obosita. La serviciu nu ma pot concentra si mi e teama pentru ca am de condus toata ziua.
Am devenit incomoda pentru familie si prietenii putini ramasi.
Am slabit si nu imi place deloc, pentru ca sunt destul de sp***a.
Am inceput sedinte de psihoterapie dar uneori plec destul de ravasita de acolo.
Va rog, ajutati-ma! Mi- e teama sa nu imi pierd serviciul si casnicia!
Multumesc!