senzatie de sufocare pentru o secunda

Anxietate

Postata de cris_mihai cu 13 ani in urma.

simt uneori un "balon" de aer in stomac care urca pana la baza gatului...senzatia resimtita este de sufocare pentru o secunda dupa care anxietate panica uneori ,valuri de caldura...trec usor peste prin autosugestie dar totusi de la ce se trag aceste senzatii...acum 4 luni am fost diagnosticat cu helicobacter pylori...am facut tratament si urmeaza peste 2 luni sa mi fac din nou analizele...medicul de familie mi a zis ca acele senzatii sunt pe baza nervoasa sau din cauza anxietatii...pot fi si din cauza bacteriei?

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

intradevar ce descrieti pare a fi de cauza nervoasa, si tot de la medicul de familie ati putea lua o trimitere catre un medic de specialitate care v-ar putea prescrie ceva pentru aceste ''senzatii''''
cat despre Helicobacter Pylori, aceasta nu prea da o simptomatologie anume, dar in schimb pare a fi frecvent implicat in mecanismul ulcerului gastro-duodenal si transformarea maligna a acestuia, asa ca ati facut foarte bine ca ati tratat aceasta afectiune.
mai multe detalii despre ulcerul gastro-duodenal si Helicobacter Pylori puteti gasi tot pe acest site la adresa: //sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/ulcerul-gastroduodenal_545

va urez o seara buna

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti dv par a fi cele ale unui atac de panica. Va recomand sa consultati un psiholog sau psihoterapeut care sa va invete metode de a face fata atacului de panica si acestei stari generale mai proaste care consta din anxietate si panica.