Rivotril .Ce părere aveți ?

Anxietate

Postata de DRS cu un an in urma.

Am primit o schemă de tratament de la psihiatru care arata așa: 10 mg cipralex dimineata, 5 mg cipralex + 0.25 mg rivotril la prânz , 0,5 mg rivotril seara și la culcare 1/2 imovanne. Menționez că încerc să renunț la rivotril pentru că nu mă mai ajuta sa dorm. Am redus singur timp de 30 de zile de la 1mg la 0,75 mg, iar ultimele zile 20 de zile am luat 0.5mg și a apărut insomnia, așa că am fost asta seara la medic și am primit schema mai sus menționată.

Raspunsuri (4)

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Bună seara, atenție mare la imovanne: am văzut persoane care au manifestat reacțiile adverse – citiți prospectul și veți înțelege!
Dacă aveți insomnie, vă recomand psihoterapie cognitiv comportamentala – căutat și găsit un psihoterapeut care are această specializare, și care vă poate ajuta să identificați cauzele anxietății și a motivelor care nu vă las să vă odihniți; De asemenea, O parte dintre acești terapeuți practică și hipnoza – iarăși vă poate fi de mare ajutor. Și, cu atât mai mult cu cat nu ați mai înghiți medicamente...
Evident, faceți așa cum doriți!
Toate cele bune!

DRS

acum un an

Am probleme cu somnul de la 17 ani, acum am 49. Imovanne am mai luat acum 10 ani câteva zile și dormeam 4 ore pe noapte

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Inseamna ca in acea perioada s a intamplat ceva ce v a afectat somnul, pana acum.
Dupa cum am spus, fiecare decide pentru sine.

Vladimir

acum 11 luni

Pot înlocui. I rivtrilul de2mg cu4pastille de 05mgrivotril