Puls marit in unele situatii

Anxietate

Postata de qlaudiu cu 8 ani in urma.

Salut, am si eu o problema, mai mult psihologica decat medicala...cred.
E putin mai ciudat dar... problema este atunci cand trebuie sa fac un control, chiar si unul simplu, de rutina... pulsul creste fara ca eu sa pot controla asta.

Pana acum nu m-a afectat prea tare problema aceasta, dar de curand a trebuit sa fac medicina muncii pentru a ma putea angaja. A trebuit sa fac un EKG, problema a fost ca pulsul meu, in acel moment era undeva pe la 115, prea mare. Mentionez ca pulsul creste numai in momentele de genul, fara ca eu sa pot controla fenomenul. Daca ies din cabinet, stau 2-3 min.. totul revine la normal, daca ma intorc revine problema.

Stiu.. pare stupid si copilaresc. dar... ceva sfaturi ? Nu prea vreau sa pierd acest loc de munca, asa ca trebuie sa fac cumva ca sa iasa pulsul ok.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara. Stari de emotivitate, cu reactii vegetative... Iti recomand sa te adresezi unui psihoterapeut, nu e nimic iesit din comun, se rezolva repede.
Toate bune!