presiune ceafa, ameteli, stari de lesin

Anxietate

Postata de Angela117 cu 10 ani in urma.

De aproximativ 2 saptamani ma confrunt cu o stare generala foarte p***a, o presiune constanta in zona cefei ce imi da stari de ameteala ca si cum s-ar misca obiectele in jurul meu , as iesi din corpul meu, as pluti stari de slabicune ( parca nu am control deplin asupra miscarilor ) - probleme de concentrare, lapsusuri, scurte pierderi de memorie, nu ma pot uita prea mult timp intr-un punct fix pentru ca am impresia ca imi pierd echilibrul,, uneori imi simpt pielea fetei si a capului amortita,imi tremura tot corpul Presiunea si durerea de la nivelul cefei si al capului fiind suportabile.un alt simptom foarte ciudat si care ma sperie este ca uneori simt o strafulgrerare in tot organismul, cu o intensitate mai mare in zona capuli ca si cum mi-ar pulsa brusc tot organismul, parca m-as curenta. si o stare de agitatie ,o stare de nervi un inceput de atac de panica ce pot controla pana la un anumit punct.Mentionez ca acum 2 ani am suferit cateva atacuri de panica am fost la medic si am facut tratament ce cipralex si xanax
Pote fi si si ceste simtome pe baza neurologica ?

Raspunsuri (10)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, ar putea fi, insa este indicat sa consultati medicul internist pentru evaluare clinico-biologica inainte de a urma un tratament de anxietate.

Angela117

acum 10 ani

Multumesc frumos

Carmen

acum 10 ani

Este exact ceea ce simt si eu de 3 zile,ai aflat ce poate fii?

ANGELA

acum 10 ani

Nu sunt inca multumita de ce am am aflat pana acum dar mai fac investigatii.Am facut analizele si toate sunt ok ,acum fac fizioterapie ca sa elimin si partea cu spondiloza cervicala si urmeaza sa merg la pshiolog sau la psihiatru inca nu m-am decis .Fac un tratament de o luna la recomandarea medicului de famile cu stresclin complex,betaserc, nicergolina si echilibra,este a 3-a saptamana de tratament si nu ametesc chiar asa de rau in rest nu pot sa spun ca imi este mult mai bine.
Daca o sa faci si tu investigatii te rog sa ma tii la curent.

davidel

acum 10 ani

La fel si eu Angela de 5 luni ma confrunt exact cu aceasi simptome am facut o gramada de analize dar doate au iesit bine , am facut si fizioterapie dar doar a ameliorat si iar a revenit, de cateva luni iau aprazolam dar tot asa ma simt, u cum esti ai gasit leacul sa imi zici si mie te rog.

laura

acum 8 ani

am aceleasi stari ca si tine ,cum ai trecut peste asta?

Costi

acum 8 ani

Bună ziua și eu mă confrunt cu aceleași probleme ați rezolvat ceva mulțumesc

Utilizator11624346464

acum 2 ani

Cat timp ai facut tratament cu xanax si cipralex??

Utilizator11632103119

acum 2 ani

Buna ziua. Am aceleasi simtome ca ale dv si am facut o gramada de investigatii dar toate au iesit bune. Mi s a spus ca e pe baza sistemului nervos. Va rog, daca primiti un diagnostic sa mi dati de stire. Am sa fac si eu acelasi lucru daca am sa primesc. Va multumesc! adyduma40@ adresa_web_filtrata

Utilizator11644263372

acum 2 ani

Bună am 40 de ani și sunt în aceeași situație Vă rog să mă țineți la curent cu un diagnostic 0730457378