Pot scapa de xanax?

Anxietate

Postata de MihaP cu 6 luni in urma.

Buna ziua,
iau frontin de 0.75 mg de 4 ani jumate.De trei saptamani am redus la 0.5 ,adica 0.25 ziua si 0.25 la pranz.De dormit dorm bine.Vreau sa scap de ele, Am fost la psihiatru si mi-a facut programul de reducere .Acum iau 0.35 mg / zi ,dar am niste stari groaznice,oare imi voi reveni?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Scaderea treptata a dozei de xanax este un pas important in incercarea de a renunta la acest medicament. Faptul ca deja ai reusit sa reduci doza de la 0.75 mg la 0.5 mg este un pas inainte. Desi ai experimentat stari groaznice dupa reducerea dozei, este o reactie normala a organismului la ajustarea medicatiei. Aceste stari ar trebui sa se amelioreze treptat pe masura ce te adaptezi la noua doza.

Este important sa continui colaborarea cu psihiatrul tau, care te va ghida pe tot parcursul procesului de reducere.

Trebuie sa ai in vedere ca fiecare persoana are un ritm diferit de a renunta la medicamente precum xanax, iar timpul necesar pentru a scapa complet de ele poate varia de la persoana la persoana. Este important sa fii rabdator si sa nu te descurajezi. Continua sa comunici cu specialistul tau si sa urmezi planul de reducere al dozei prescris pentru a spori sansele de succes.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/8-metode-de-a-scapa-de-anxietate-in-mai-putin-de-5-minute_12446

MihaP

acum 6 luni

Mulțumesc pt încurajare ,sper să reușesc!

MihaP

acum 6 luni

Oare cat de mult durează stările de reducere a dozei,îmi este foarte rău până la orele 16-17,apoi încep să-mi revin.Deja ma gândesc cu groaza la faptul că ,de pe 2 decembrie rămân doar cu
O,25 pt o lună.Am incercat sa i-au seara 5 HTP poate mă ajută într-un fel.Psihiatra mi-a recomandat carbamazepina,daca nu reușesc să trec peste,dar îmi este frica sa mai bag un alt sedativ,prefer sa i-au 5 HTP