Poate fi anxietate sau criza de panica?

Anxietate

Postata de Flory.Alexa cu 12 ani in urma.

Mi s-a intamplat de mai mult ori,sa simt senziatia de sufocare,lipsa de aer,in acelasi timp sa ametesc si sa ma doara in partea stanga sau in piept.dupa ce aceste simptome au trecut total sau partial ma doare capul ingrozitor.Nu stiu ce am si fobie de acelo locuri nu am.

Raspunsuri (4)

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia

acum 12 ani

Buna seara,

Cand prezentati aceste simptome , ce se intampla in viata dvs personala!?, le puteti asocia cu ceva!?, de cat timp , si de cate ori pe zi?, pe saptamana!?, pe luna!?
Va sugerez sa consultati un medic de familie in vederea efectuarii unor analize medicale pentru a vedea cum sunteti din punct de vedere medical, dupa care consultai un psiholog, este nevoie de mai multe date.Ceea ce spuneti dvs se poate asocia cu multe afectiuni, dar poate fi si trata!
Sanatate!

Cu bine!

Flory.Alexa

acum 12 ani

Nu prea as putea sa asociez acestea cu nimic,si nu s-au intamplat decat o data pe luna/o data la doua luni..cam asa.O sa consult oricum un medic de familie in curand!

Mihaela22120678

acum 12 ani

Da, pare a fi un atac de panica. Important e sa va linistiti si sa va ganditi in acele momente ca nu se intampla nimic rau. Cu cat va ingrijorati mai tare cu atat mai rau o sa va simtiti. Sanatate!

ioana27138173

acum 12 ani

draga alexa.
senzatia de sufocare,dureri in partea stanga,dureri in piept,spate,cap,mana stanga,frica de moarte si multe altele le simt zilnic de mai bine de 3 ani.dusa la zeci de doctori am fost diagnosticata cu probleme la stomac,dureri intercostale si depresie.desi eu cred ca este inima,etc toate organele....
bineanteles eu nu iti pot spune ce anume ai pentru ca,de exemplu durerea de cap este asociata ca simptom la zeci de boli.
dar daca e de ordin psihologic,nu te speria,nu s moare...dar trebuie tratat.