Passiflora + sedatif PC

Anxietate

Postata de unknownguy cu 13 ani in urma.

Buna seara ,

Dupa o buna bucata de vreme (~3 ani) de cand am experimentat prima data acest fenomen, ma bucur de reaparitia unei stari de anxietate si urmez o schema de forma : 2 Sedatif PC + 2 passiflora in jurul orelor 10-12** , 2 sedatif PC la ora 18-19** (la nevoie) si seara (orele 23**) alte 2 pastile de sedatif PC + 2 passiflora .

Mentionez ca nu depasesc doza recomandata si pastilele sunt remedii homeopate fara reacti adverse (declarate) .

Este normal ca la administrarea acestor 2 preparate Sedatif PC impreuna cu passiflora sa apara stari de ameteala (nu neaparat somnolenta) spre seara ? In prospecte nu apare lucrul acesta ca reactie adversa .

Sa nu uit , mai folosesc Magne B6 3-4 pastile/zi in 3-4 reprize .
multumesc,

Raspunsuri (13)

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Daca te bucuri de reaparitia unor stari de anxietate - asa cum scrii - pentru ce mai iei remedii homeopate?
Vezi ce se ascunde in spatele acestei exprimari cam ciudate...

unknownguy

acum 13 ani

Sarut mana
... cu ghilimelele de rigoare desigur ,este lesne de inteles.Nu as dori sa deviem de la subiect dar metoda pe care o aplic (si de cele mai multe ori functioneaza) este cea prin care ironizez - daca vreti - starea pana o accept ca fiind un soi de gluma, in final preluand controlul .In acest fel am trecut peste atacurile de panica spre exemplu ce ma dominau acum ~ 3 ani .

Important cred ca este sa gasesti persoana potrivita cu care sa discuti aceste lucruri desigur,nu inainte de a intelege ce anume declanseaza acea stare.

Revenind , daca cineva are vreo parere vis-a-vis de ce spuneam initial ...
multumesc,

Iuli

acum 13 ani

Nu, nu apare nici o ameteala si nici o somnolenta de la aceste medicamente. Ameteala si/sau somnolenta sunt de ordin psihic la dvs, iar aceste medicamente va calmeaza un pic, atata tot. Eu v-as recomanda sa luati Magne B6 in fiecare zi, va ajuta foarte mult. Si daca vedeti ca nu reusisti sa treceti peste aceste stari, consultati un psihoterapeut.

rozi

acum 13 ani

Eu folosesc in starile de anxietate Sedacur, un medicament naturist nemtesc (este si la noi_. Eu il iau de undeva de la o farmacie 3F, din Cotroceni, dar cred ca se gaseste si in celelalte. Si nun are nici un efect secundar, pot sa conduc masina, nu da somnolenta. In schimb ma ajuta sa suport foarte bine perioadele de stres maxim.

K2

acum 13 ani

Buna Rozi,
Ne poti da mai multe detalii despre Sedacur? Cum se administreaza, cam la cat timp de cand ai inceput tratamentul ai observat efectul benefic etc.
Multumesc

codru

acum 11 ani

Probabil modul de administrare a SEADACURULUI e inclus în definitia cuvântului.

unknownguy

acum 13 ani

multumesc Rozi,
Forma de ameteala ma gandeam ca a aparut datorita faptului ca le-am luat impreuna ambele ac***a efect sedativ , voi vedea mai tarziu cum stau lucrurile cand voi renunta treptat la unul din ele (Sedatif PC) apoi la celalalt (Passiflora) .

sorina

acum 12 ani

creste sani pasiflora

ionut

acum 12 ani

am luat si eu passiflora 2 zile si la mine era tot un fel de ameteala / stare ciudata la cap, foarte usoara, nimic alarmant, insa nu mi-a placut si nu am mai luat.

Cristina M

acum 11 ani

Incredibil mi s-a parut raspunsul acelui psiholog.
Din pacate persoana care a cerut o parere referitor la passiflora si sedatif PC a cazut in capcana culpabilizarii (undeva in subconstient este prezent programul de culpabilizare inoculat de parinti) si a dat explicatii.
Explicatii foarte corecte dealtfel.
Referitor la intrebare, pentru toti care citesc, orice tratament naturist , indiferent ca este homeopat (cu atat mai mult) din plante, remediu floral, poate da anumite reactii individului. Nu exista model unic de reactie ci indivizi unici. Fiecare avem propria noastra reactivitate la stimuli.
Ideal este sa gasim tratamentul care ne vindeca fara nici o reactie "negativa".
Din pacate, nu exista asa ceva, indiferent de reclama fiecarui terapeut.

La psiholog, daca aveti atacuri de panica si anexietate, nu aveti ce cauta. Este o mare pierdere de timp si de bani. La nivel colectiv insa ni se inoculeaza exact contrariul.
Cei care au parcurs aceste forme de terapie au vazut insa ca ele nu au efecte adverse, dar mai presus de orice, nu au nici un efect.

Homeopatia oricum este campioana reactiilor adverse, a agravarilor.
Din pacate pentru ea, daca remediul nu este corect ales (si posibilitatea de eroare este foarte mare) ea iti poate da ceea ce se numeste "PATOGENEZA de remediu". Si dupa aceea te vei chinui sa-ti revii.

Remediile florale insa au un mare avantaj: chiar daca apar anumite reactii la administrare, efectul va fi pozitiv foarte curand si nu provoaca patogeneza. Pur si simplu remediile sunt inofenzive.

Rodica

acum 11 ani

Buna ziua. Am 56 de ani si am avut un atac cerebal acum aproxim 10 ani, si de atunci tot ma confrunt cu insomnii, depresii. De curand, am luat un tratament pentru depresie(Sistem nervos - ingrediente: passiflora ectract, ginko biloba si lecitina). As vrea sa stiu daca este bine sa iau tratament cu passiflora daca am avut atac cerebral.
Va multumesc!

ioana

acum 10 ani

psiho.loaga p.....lii...o vaca ironica si p***a pe deasupra..\\\\halal spacialist..facuta pe la particulari probabil

isac clara

acum 10 ani

As avea o intrebare ptr. psih .GABRIELA MARIN : Daca nu bea ceaiuri de plante ....atunci ce bea ?????? Omul i-a cerut un sfat si nu numarul de telef si celelalte amanunte . Sper ca si alti pacienti sa vada aceste comentarii si sa o evite . Nu am nevoie de dr psih., dar am cautat diverse aprecieri despre passiflora si m-a uimit raspunsul ei.