OCD,tulburare obsesiv compulsiva accentuata E atat de grav?

Anxietate

Postata de MembruMobileApp1471209834 cu 7 ani in urma.

Buna ziua.As vrea sa stiu daca tulburarea obsesiv compulsiva (cu elemente psihotice)se poate vindeca sau ameliora foarte foarte mult(si daca da,cum?) si as mai dori sa stiu daca ea ,poate da in schizofrenie..Lamuriti-ma putin si pe mine. Si mai ales ce as putea face ca sa nu se agraveze OCD-ul? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

Buna ziua! Adresati-va unui psihoterapeut specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala si incepeti terapia. Da, TOC se poate ameliora mult, iar pacientul invata sa isi controleze gandurile si comportamentele. Schizofrenia este un diagnostic, iar TOC este alt diagnostic. Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 7 ani

Buna ziua,

Pentru tratarea tulburarilor de anxietate (atacul de panica, anxietate generalizata, fobii specifice, fobie sociala, timiditate, tulburarea obsesiv-compulsiva, stresul posttraumatic) aparute fara cauze medicale, psihoterapia cognitiv-comportamentala, la cabinet sau in varianta online, prezinta o eficienta semnificativa, demonstrata stiintific prin numeroase studii de specialitate.
Aceasta terapie invata pacientul cum sa reziste mai bine stresului vietii cotidiene, cum sa se relaxeze mai eficient, cum sa-si controleze starile emotionale si manifestarile mintii etc.
Informatii suplimentare puteti afla accesand link-ul:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro