nu pot sa adorm

Anxietate

Postata de dorinbaciu cu 11 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa ma ajutati. Am 38 de ani si nu pot sa adorm, adorm foarte greu. Vreau sa va spun ca in acel moment cind sa adorm , tresar foarte tare , chiar ma ridic din pat, imi incordez foarte tare muschi de la picioare , imi vine sa alerg, sint foarte agitat, si asta ma tine citeva ore,dar imi este foarte somn ,mi se inchid ochi. sunt de meserie instructoe auto, nu fumez, nu beau, cafea doar una maxim doua pe zi si aceeia de dimineata. fac si sport , joc fotbal o data pe saptamina regulat cite 2 ore, seara 30 de minute alerg (am zis ca sa mai consum din energie) dar tot fara nici un rezultat. Dupa ce adorm nu mai am nici o problema pina dimineata, atunci e problema cind adorm. Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul psihiatru pentru a va indica un tratament in acest sens ( pe o perioada scurta de timp).

victoras

acum 11 ani

Eu am o cu totul alta parere!! Luati inainte de a va pune in pat o capsula de melatonina(hormanul somnului)!!! Va vainduce un somn linistit si fiti fara grija nu va face nici rau si nici nu creeaza dependenta!!!Va mai poate ajuta un ceai de tei caldut,cu miere si un supliment de magneziu forte.Starile de agitatie sunt date si de un dezechilibru de Calciu si Magneziu.Fiti fara grija problema se va rezolva!!!!Sanatate !!!